Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

UROCZYSTOŚCI W RYCERCE GÓRNEJ

W dniu 10 lutego 2024 r. w miejscowości Rycerka Górna zorganizowano spotkanie upamiętniające 77. rocznicę śmierci: śp. kpt. Zbigniewa Plewy, śp. st. szer. Stanisława Kozioła oraz śp. szer. Stanisława Dudy. W uroczystości udział wzięli byli i obecni żołnierze oraz funkcjonariusze Wojsk Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej, a także  mieszkańcy Rycerki Górnej
    Spotkanie zorganizował Związek Emerytów i Rencistów Straży Granicznej przy współpracy z Kierownikiem Schroniska Młodzieżowego w Rycerce Kolonii i Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego w Żywcu.

Czytaj więcej »

Przekazanie obowiązków Komendanta Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia

31 stycznia 2024 r. byliśmy świadkami przekazania obowiązków Komendanta Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, dowódcy garnizonu Toruń-Włocławek.
     W tym dniu dotychczasowy komendant (włocławianin) płk Remigiusz Zieliński, po raz ostatni, po ponad 34. latach służby wojskowej, stanął w żołnierskim szyku.
     Miło nam donieść, że w trakcie tej uroczystości Prezes Zarządu Rejonowego ZŻWP we Włocławku, członek Zarządu Głównego kol. Andrzej Ossowski odznaczył odchodzącego płk. Remigiusza Zielińskiego Krzyżem Złotym z Gwiazdą „Za zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”. To dla naszego środowiska zaszczyt i duma.

Czytaj więcej »

32 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

32 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zorganizowany 28 stycznia 2024 r. odbył się pod hasłem niesienia pomocy dla małych i dużych.
    Realizując to zamierzenie zbieraliśmy pieniądze na zakup odpowiedniego sprzętu medycznego do leczenia płuc po covidzie.
     W Finale grało również Wojsko, które wróciło do tej akcji po długiej przerwie.

 

Czytaj więcej »

Dla żołnierzy taniej w Olsztynie

Olsztyn rozpoczyna nowy projekt, skierowany do żołnierzy zawodowych, WOT, żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz rezerwistów i weteranów wraz z osobami towarzyszącymi. Partnerem akcji jest portal Defence24.
   Znakomitym pretekstem do tego, by odwiedzić Olsztyn był Rok Kopernika. Specjalne zaproszenie dla żołnierzy i osób im towarzyszących w listopadzie 2023 roku wystosował samorząd stolicy regionu. Korzystający z oferty „Visit Olsztyn - Nocujesz Zyskujesz” dostali 15 proc. zniżki na noclegi w wybranych olsztyńskich hotelach. Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem, a jej efektem jest podjęcie współpracy z portalem Defence24, organizatora projektu Karty Mundurowej.

Czytaj więcej »

Członkowie ZŻWP z Olsztyna uczcili ofiary totalitaryzmów

Wejście Armii Czerwonej do Działdowa 18 stycznia 1945 roku sprawiło, że skończył się terror w niemieckim obozie zagłady KL Soldau. Ale NKWD utworzyło w tym miejscu swój obóz nakazowo-rozdzielczy, w którym więziono członków ruchu oporu i ludzi nie akceptujących nowych porządków. Właśnie te wydarzenia stały się inspiracją do ustanowienia przez władze województwa Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach. W 2024 roku obchodzono go po raz czwarty.

Czytaj więcej »

79. ROCZNICA ZAKOŃCZENIA WALK O WARSZAWĘ

Prezydium Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, jak co roku, dla uczczenia kolejnej rocznicy zakończenia walk o Warszawę, zorganizowało w dniu 17 stycznia 2024 r. uroczystość składania wieńców i wiązanek kwiatów na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Z każdym rokiem liczba uczestników rośnie. W roku bieżącym na Plac Marszałka Piłsudskiego przybyło ok. 200 uczestników i 4 poczty sztandarowe.  
   Kwiaty złożyło 28 delegacji, w tym: delegacje Klubu Parlamentarnego PLS - Trzeciej Drogi z przewodniczącym Klubu PSL Krzysztofem Paszykiem, Unii Pracy z Piotrem Guruk-Górskim, Polskiej Partii Socjalistycznej oraz Młodzieżowej Drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej z Góry Kalwarii z dh. Katarzyną Paprocką na czele.

 

Czytaj więcej »

SZTANDAR, SYMBOL KTÓRY ŁĄCZY ŻOŁNIERZY, ALE RÓWNIEŻ ZE SPOŁECZEŃSTWEM I WŁADZĄ SAMORZĄDOWĄ

Małopolski Zarząd Wojewódzki Związku Żołnierzy WP (MZW ZŻWP), w ramach działalności, społecznej oraz opiekuńczej aktywizującej i integrującej środowisko weteranów i kombatantów Garnizonu Kraków i Małopolski, podczas posiedzenia zarządu przyjął uchwałę o wymianie dotychczasowego sztandaru Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP w Krakowie, ponieważ dotychczasowy sztandar nie spełnia już wymogów ceremonialnych jest za ciężki, za duży i posiada zdezaktualizowane napisy.

Czytaj więcej »

Słupsk - Debrzno. Wyjazdowe posiedzenie Zarządu Rejonowego

Tradycyjnie, jak co roku na początku grudnia, konkretnie 5, odbyło się ostatnie w 2023 roku posiedzenie Zarządu Rejonowego ZŻWP w Słupsku, które odbyło się, tym razem nietypowo, bo na zaproszenie Prezesa Koła nr 8 w Debrznie, z dala od Słupska, mianowicie w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Debrznie.

Czytaj więcej »

Opolskie wigilijne spotkanie z przedstawicielami środowisk kombatanckich

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego zorganizował 21 grudnia 2023 r. spotkanie z przedstawicielami środowisk kombatanckich, żołnierskich i kresowych. Wśród zaproszonych przez Marszałka województwa opolskiego Andrzeja Bułę był także Związek Żołnierzy Wojska Polskiego. Związek reprezentowali ppłk Antoni Chorzewski wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP w Opolu, ppłk Ireneusz Dybalski wiceprezes i sekretarz Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP oraz ppłk Henryk Wawer członek Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP.

Czytaj więcej »

Ciekawy rok olsztyńskiej organizacji

Członkowie olsztyńskiej organizacji  podsumowali rok 2023 tradycyjnym uroczystym grudniowym spotkaniem pod hasłem „Trzy Pokolenia” - oczywiście przy suto zastawionym stole w restauracji „Horyzonty Cafe”. Główną okazją było wręczenie odznaczeń związkowych kilkunastu koleżankom i kolegom.
    Rok 2023 był okresem powracania do aktywności po covidowej zapaści, był też rokiem pożegnania kilku kolegów, co wpłynęło na zmniejszenie się członków w niektórych kołach i kłopoty z zebraniem kworum podczas statutowych zebrań. Na frekwencję ma też wpływ coraz większy odsetek schorowanych i wiekowych członków. Pamiętano jednak o nich przy odznaczeniach i odwiedzając ich w domach lub ośrodkach pomocy, w których przebywają. Tak robili m. in. członkowie Koła nr 21, odwiedzając swego kolegę, ppłk. w st. spocz. Ryszarda Ciechanowskiego.
    Ale i oni pewnego dnia doczekali się niespodzianki, gdy w siedzibie ZW ZŻWP, gdzie zebrała się grupa członków K21, zjawił się - z pomocą córki Małgorzaty - 95-letni st. chor. sztab. w st. spocz. Ryszard Grabowski, przebywający w DPS „Zielona Dolina” pod Olsztynem. Przy okazji wręczono mu świeżo przyznany Krzyż Wielki ZŻWP i jedno z wcześniej przyznanych odznaczeń. Ze wzruszeniem wspominano dawną aktywność kolegi Grabowskiego.
    Odznaczenia wręczał mu prezes K21, st. bryg. w st. spocz. Maciej Jasiński (wiceprezes ZW), a gratulacje składali także m.in. członkowie ZW - wiceprezes Jadwiga Mołdysz, płk w st. spocz. Antoni Patkowski, mł. chor. w st. spocz. Józef Wierzbowski i por. w st. spocz. Jerzy Pantak.

Czytaj więcej »