Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

 

29 maja

Dzień Weterana

 

29 maja obchodzimy Dzień Weterana Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestnika Misji Pokojowych.

Tą drogą składamy szczególne podziękowania dla kilkadziesiąt tysięcy polskich żołnierzy, pracowników wojska, funkcjonariuszy policji i innych służb mundurowych oraz cywilnych specjalistów za ciężką i pełną poświęcenia służbę dla Ojczyzny.

Służba poza granicami kraju jest trudna i niebezpieczna, a wszystkim biorącym udział w operacjach, towarzyszy na co dzień zagrożenie życia. Wielu, służąc na misjach zapłacili najwyższą cenę - im szczególnie należy się pamięć. Cześć Ich Pamięci!

A tym, którzy wrócili - podziękowanie oraz wielki szacunek.

Dlatego wszystkim weteranom, którzy ryzykowali życie służąc Ojczyźnie daleko poza jej granicami życzymy zdrowia, szczęścia oraz takiego wsparcia, na jakie zasługują.


 

Apel

Prezydium Zarządu Głównego

Związku Żołnierzy

Wojska Polskiego

 

 


 

SZANOWNI CZYTELNICY I SYMPATYCY
„GŁOSU WETERANA I REZERWISTY”

 

Uprzejmie informujemy, że na stronie internetowej Związku, pod zakładką GWIR Sp. z o.o.,  udostępniane są tegoroczne archiwalne numery „Głosu Weterana i Rezerwisty”.


Zapraszamy do lektury!

 

Pragniesz wejść bezpośrednio na tą podstronę kliknij na poniższy obrazek

 


 


 

„Głos Weterana i Rezerwisty”

Czerwiec 2020 r.

 

SZANOWNI CZYTELNICY I SYMPATYCY
„GŁOSU WETERANA I REZERWISTY”


Serdecznie zapraszamy do czerwcowego numeru „Głosu Weterana i Rezerwisty”, w którym m. in. czekają na Was:

1. „Bądźmy jak skała i drogowskaz” - rozważania redaktora naczelnego nad kondycją Związku oraz zaproszenie do dyskusji przed XII Krajowym Zjazdem Delegatów.
    2. Z okazji zbliżającej się 100. rocznicy zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej duża dawka historii, a w tym:

        1) „Międzynarodowe tło wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920” - płk Henryk Budzyński przedstawia zabiegi Polski i Rosji o rozstrzygnięcie konfliktu na arenie międzynarodowej, a także dwuznaczną politykę Zachodu. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.
      2) „Współtwórca sukcesu 1920 r. ofiarą intryg politycznych” - gen. dyw. Franciszek Puchała prezentuje sylwetkę najzdolniejszego generała II RP Tadeusza Jordan-Rozwadowskiego i jego wkład w zwycięstwo. Postać zasługująca na szczególne upamiętnienie.
       3) „Bitwa pod Cycowem w 1920 r.” - dr Grzegorz Figiel przybliża tło i przebieg zwycięskiego boju stoczonego w dniach 15-16 sierpnia 1920 roku przez  IV Brygadę Jazdy oraz polską piechotę i artylerię z oddziałami bolszewickiej 58 Dywizji Strzelców. Bitwa upamiętniona na jednej z tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza. Opracowanie godne uwagi.
       4) „Nowe spojrzenie na sojusz Piłsudski-Petlura” - Artur Brożyniak ujawnia nieznane wydarzenia ze stosunków polsko-ukraińskich w latach 1919-1920. Dla miłośników polityki i historii.
    3. „Druga emerytura - kto może się o nią starać” - opracowanie komisji prawnej Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP. Materiał, które może zainteresować wielu emerytów wojskowych.
   4. „Od podporucznika do pułkownika w dwa lata” - krytyczna ocena ppłk Romualda Detmera praktyk nadawania stopni wojskowych w niektórych stowarzyszeniach. Czy MON widzi ten problem?

     Ponadto:

    1. „Miastu i światu, czyli dzielimy miłość…” - Anna Tomasik przedstawia okoliczności powstania pierwszej w Polsce płyty o tematyce religijnej „Divide Amorem”, którą nagrała i osobiście podarowała papieżowi Janowi Pawłowi II, Danuta Stankiewicz.
   2. „Napełnianie kasy” - prezes zarządu Fundacji Pomocy Emerytom i Rencistom Wojskowym płk Ryszard Maluta dzieli się swymi troskami o pozyskiwanie i dzielenie pieniędzy dla potrzebujących pomocy.
    3. „Koronawirus a zmęczenie wiosenne” - płk lek. Piotr Białokozowicz radzi jak nie dać się koronawirusowi w okresie zmęczenia wiosennego

     a także:

     1. Ludzie Związku.
     2. Wydarzenia z życia Związku i nie tylko.
     3. Kącik poezji.
     4. Pamięć o tych, którzy odeszli na wieczną wartę.

    W nowym dziale „Z przymrużeniem oka” - płk Henryk Budzyński w humoresce „Jak z dostawami dla wojska dawniej bywało” przybliża procedurę udzielania zamówień publicznych w armii austro-węgierskiej.

Zachęcamy Czytelników i Sympatyków Głosu Weterana i Rezerwisty do dzielenia się z nami swymi przemyśleniami. Najciekawsze znajdą miejsce na łamach „Głosu Weterana i Rezerwisty”.

Wydawca
     GWIR Sp. z o.o.

 


 

List otwarty

do Prezydenta RP

Andrzeja DUDY

 

Zarząd Główny Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich II Wojny Światowej wystosował list otwarty do Prezydenta RP Andrzeja Dudy w sprawie stanowiska IPN o likwidację pomnika „Bohaterom czerwonych sztandarów. Dąbrowiakom. Twórcom dziejów walk o narodowe i społeczne wyzwolenie w Dąbrowie Górniczej”.


Aby przeczytać pełny tekst listu wystarczy kliknąć na poniższy obrazek

 

 


 

KOLEJNE KROKI

W WALCE

Z KORONAWIRUSEM

 

4 maja 2020 r. ruszyły hotele, centra handlowe i rehabilitacja lecznicza

Wkroczyliśmy w drugi zapowiadany etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19.

Po majówce otwarte zostały centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. To jednak nie koniec.

Osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem.

Wprowadzano także zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków.

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejny-etap

 

Wystarczy kliknąć na poniższy obrazek i przeniesiemy się na stronę internetową https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejny-etap 


 

Od 20 kwietnia 2020 r. zmieniły się niektóre zasady bezpieczeństwa.

Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

Podejmujemy ostrożne działania, których celem jest powrót do normalności Polaków, a także odmrożenie polskiej gospodarki.

Proces ten będzie podzielony na etapy - tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli.

Zależy nam, aby Polacy rozsądnie korzystali z nowych przepisów.

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus

 
Żeby opanować rozprzestrzenianie się wirusa w Polsce, jesteśmy zmuszeni podjąć kolejne kroki. Większość Polaków stosuje się do wydawanych zaleceń, jednak wciąż zdarzają się sytuacje, które narażają nas wszystkich na ryzyko zarażenia. Przykłady z innych krajów pokazują, że kluczem do ograniczenia zakażeń jest maksymalne ograniczenie kontaktów. Za wszelką cenę musimy zahamować tempo, w jakim dochodzi do dalszej transmisji wirusa. Bądźmy ostrożni i stosujmy się do nowych zasad!

Zwłaszcza, że największa fala zachorowań przed nami.

Wprowadzamy kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia 2020 r. do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmieniamy zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszamy działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Co jeszcze się zmienia?

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki

 

 

Ponadto w dniu 31 marca 2020 r. został uruchomiony alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa skierowany do mieszkańców całej Polski przypominający, że od 1 kwietnia 2020 r.  zaczną obowiązywać nowe, kolejne zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem - poinformowało na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.


 

     Specjalna Telefoniczna Informacja Pacjenta - nr tel. 800 190 590, czynna całą dobę przez siedem dni w tygodniu, gdzie można uzyskać informacje o postępowaniu w sytuacji zakażenia koronawirusem.  

 

 


 

APEL

PREZESA

ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY

WOJSKA POLSKIEGO


 

 


 

STAN

ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO

Marzec 2020 r.

 

SZANOWNE KOLEŻANKI I KOLEDZY!

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła 11 marca 2020 r. pandemię nowego koronawirusa, alarmując o rosnących zakażeniach na świecie i niezdecydowanych działaniach rządów.

Dodatkowo, w dniu 13 marca 2020 r. zostało wydane rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. (pełny tekst rozporządzenia przedstawiamy poniżej w wersji .pdf).

 

 

Walka z koronawirusem to poważny egzamin nie tylko dla naszego państwa, ale także dla całej naszej społeczności związkowej.

Potrafimy przecież sobie pomagać. Jesteśmy także wrażliwi na los naszych najsłabszych koleżanek i kolegów, szczególnie osób samotnych oraz niepełnosprawnych. To oni obecnie są w najtrudniejszej sytuacji, gdyż muszą być izolowani od koronowirusa, ale nie możemy ich wyalienować z naszej społeczności związkowej.

Dlatego osoby zajmujące się problematyką socjalno-zdrowotną ZŻWP muszą przejść do działań bardziej intensywnych. Z uwagi na fakt, że osoby starsze muszą ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych, starajmy się im pomóc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.

Wystarczy, aby każdy z nas zapytał (lub zadzwonił) do znanej koleżanki (lub kolegi), co może dla nich zrobić, to nie tylko wykaże się wielką wrażliwością i solidarnością, ale także może okazać się dla nich ogromną pomocą.

Musimy ten egzamin zdać i pokonać epidemię! Powodzenia!

 

Została także uruchomiona Specjalna Telefoniczna Informacja Pacjenta - nr tel. 800 190 590, czynna całą dobę przez siedem dni w tygodniu, gdzie można uzyskać informacje o postępowaniu w sytuacji zakażenia koronawirusem.  

 

 

Blisko 15 milionów gospodarstw domowych ma otrzymac bezpłatne ulotki z informacjami o postępowaniu w przypadku zetknięcia z koronawirusem.
   Decyzję o przeprowadzeniu szerokiej akcji informacyjnej podjął premier Mateusz Morawiecki. W sumie rozdanych zostanie 25 mln ulotek.

Na ulotce są najważniejsze informacje - jak postępować w przypadku zetknięcia z chorobą oraz jakie objawy mogą sugerować, że ktoś jest zarażony.

Pragniesz ją zobaczyć to kliknij na poniższy obrazek. (ulotkę przedstawiamy w wersji .pdf).

 


 

Poniżej dla ułatwienia, przedstawiamy szybki dostęp do instytucji, które na bieżąco informują o aktualnym stanie zagrożenia epidemicznego.


Wystarczy kliknąć na poszczególny obrazek i przeniesiemy się na konkretną stronę internetową.

 

 

 

 

 

 


 

1% podatku

na rzecz

Związku Żołnierzy

Wojska Polskiego

 

Tą drogą pragniemy gorąco prosić koleżanki i kolegów, przyjaciół wraz z sympatykami, aby przekazywali 1% podatku na rzecz naszego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Ten wielki gest świadczy o tym, że będziecie wspierać naszą organizację.

Z wyrazami szacunku
     Zarząd Główny ZŻWP

 Pamiętajcie !!!

Przekazując 1% swojego podatku dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego realnie nie tracisz żadnych pieniędzy. Musisz i tak oddać państwu należny podatek, włącznie z tym 1%.

W ten sposób tylko wskażesz, na co mają zostać wykorzystane twoje pieniądze. Jeśli tego nie zrobisz państwo samo zadecyduje, na co przeznaczyć twój 1%.

Dlatego warto mieć wpływ (choćby 1%-owy) na to, jak zostanie wykorzystany twój podatek.

Z góry serdecznie dziękujemy !!!

 

 


 

Prenumerata

„Głosu Weterana i Rezerwisty”

na 2020 r.

 

SZANOWNI CZYTELNICY GŁOSU WETERANA I REZERWISTY

 

Uprzejmie informujemy, że z dniem 1 stycznia 2020 r. wydawaniem oraz dystrybucją „Głosu Weterana i Rezerwisty” zajmować się będzie nowo powołana spółka GWIR Sp. z o.o.

Z powodu wzrostu kosztu druku oraz opłat pocztowych, muszą ulec zmianie zasady prenumeraty naszego czasopisma.

 

Koszty prenumeraty GWIR:  

 

PRENUMERATA

Indywidualna:
     1 egz. - 10 zł. brutto/egz. = 120 zł. brutto/rok

Zbiorowa:
     2 -3 egz. - 8 zł. brutto/egz. = 96 zł. brutto/1 egz./rok x ilość egzemplarzy
     4 egz. i więcej 7 zł. brutto/egz. = 84 zł. brutto/1 egz./rok x ilość egzemplarzy

Z dniem 1 stycznia 2020 r. wygasa możliwość zamawiania elektronicznej wersji „Głosu Weterana i Rezerwisty”.

Zachęcamy czytelników „Głosu Weterana i Rezerwisty” do prenumeraty zbiorowej. Przy dokonywaniu wpłaty należy podać dane adresowe odbiorcy.  

 

Wpłaty na  prenumeratę „Głosu Weterana i Rezerwisty” po 1 stycznia 2020 r. należy dokonywać na rachunek bankowy spółki:

GWIR Sp. z o.o. ul. Myśliborska 26, lok. 3, 03-185 Warszawa.
 
nr   30 1240 6074 1111 0010 9401 4980

z dopiskiem prenumerata …… egzemplarzy „Głosu Weterana i Rezerwisty”.  

 

Informujemy, że dotychczasowe wpłaty dokonywane na konto spółki Vets&Army Sp. z o.o. w likwidacji przekazane zostaną na właściwy rachunek bankowy.

Jednocześnie uprzejmie prosimy Szanownych Czytelników, którzy dokonali wpłat na prenumeratę  na  2020  r.  na  starych  zasadach,  o  dokonanie  dopłaty do  wysokości podanych wyżej.  

Z poważaniem:
    Zarząd GWIR sp. z o.o.

 


 

ODPOWIEDŹ

Ministerstwa

Obrony Narodowej

dotyczącą zawarcia

nowego porozumienia

z ZŻWP

 

Poniżej zamieszczamy pełną treść odpowiedzi Ministerstwa Obrony Narodowej, która dotyczy zawarcia nowego porozumienia pomiędzy Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego i Ministerstwem Obrony Narodowej.

 

Poniżej przedstawiamy treść odpowiedzi  jako plik .pdf.

 

 


 

CENTRUM

MONITOROWANIA

SKUTKÓW

USTAW REPRESYJNYCH

 

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z zapowiedzią złożoną w dniu 26 marca 2018 r. na konferencji prasowej przed Pałacem Prezydenckim, powołane zostało Centrum Monitorowania Skutków Ustaw Represyjnych. Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego Centrum została Pani Monika Jaruzelska, a jej zastępcą Prezes Związku - płk Marek Bielec. Bieżącą pracą Centrum kierować będzie Sekretarz Generalny ZG ZŻWP płk Henryk Budzyński. Ponadto w skład Komitetu Organizacyjnego weszli: poseł do PE  Pan Janusz Zemke, płk Miłosz Biały oraz płk Stanisław Kalski.
     Centrum posiada stronę internetową (www.cmsur.pl). Pytania do Centrum możesz kierować za pomocą formularza kontaktowego na w/w stronie internetowej (zakładka KONTAKT). Ponadto od poniedziałku do czwartku, pod telefonem (+48) 727 008 002, w godzinach 9.00 – 13.00 pełnione będą  dyżury w Biurze Centrum.
     Celem działania Centrum będzie gromadzenie i ewidencjonowanie przypadków działań represyjnych, nagłaśnianie ich skutków w mediach, a także udzielanie porad osobom dotkniętym skutkami obu ustaw.