Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

 

WYBORY

PREZYDENTA

RZECZYPOSPOLITEJ

POLSKIEJ - II TURA


13 lipca 2020 r. Państwowa Komisja Wyborcza podała, że Andrzej Duda zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Prezydent otrzymał 51,03 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 48,97 proc.

Głosowało ponad 20 milionów uprawnionych. To najwyższa frekwencja w XXI w. Kandydaci zdobyli po ponad 10 mln głosów, jest to najmniejsza różnica w prezydenckich wyborach w III RP.

Frekwencja wyniosła 68,18 proc.

Na konferencji prasowej Sylwester Marciniak, szef PKW przekazał wyniki głosowania na podstawie danych ze wszystkich 27 tys. 229 obwodowych komisji wyborczych.

Jak powiedział szef PKW Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. Głosów, a Rafał Trzaskowski - 48,97 proc.

Szef PKW ponadto przekazał, że osób uprawnionych do głosowania było 30 268 460.

Karty do głosowania wydano 20 047 543 osobom, zaś liczba wyborców głosujących przez pełnomocnika wyniosła 21 210, a liczba wyborców głosujących na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania wyniosła 584 751 osób.

Pakiety wyborcze wysłano 704 111 osobom, zaś koperty zwrotne otrzymano od 614 631 osób.
    Liczba kopert zwrotnych w głosowaniu korespondencyjnym, w których nie było oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu wyniosła 18 990.
   Liczba kopert zwrotnych w głosowaniu korespondencyjnym, w których oświadczenie nie było prawidłowo wypełnione lub podpisane przez wyborcę wyniosła 629.
    Liczba kopert zwrotnych w głosowaniu korespondencyjnym, w których nie było koperty na kartę do głosowania wyniosła 1 364.
   Liczba kopert zwrotnych w głosowaniu korespondencyjnym, w których znajdowała się niezaklejona koperta na kartę do głosowania wyniosła 523.
   Liczba kopert na kartę do głosowania w głosowaniu korespondencyjnym wrzuconych do urny wyniosła 593 269.

Liczba kart do głosowania wyjętych z urny wyniosła 20 638 904, - w tym liczba kart wyjętych z kopert na kartę do głosowania wyniosła 593 022.

Liczba kart nieważnych wyniosła 2 269, zaś liczba kart ważnych wyniosła 20 636 635.

Frekwencja wyniosła 68,18 proc.

Liczba głosów ważnych oddanych łącznie na obu kandydatów wyniosła 20 458 911, czyli 99,14 proc.

Liczba głosów nieważnych wyniosła 177 724, tj. 0,86 proc., w tym z powodu postawienia znaku „X” obok nazwiska obu kandydatów 102 453, z powodu niepostawienia znaku „X” obok nazwiska żadnego kandydata 75 271.

- Wybory okazały się zwycięstwem wszystkich polskich obywateli, którzy 12 lipca ustanowili rekord frekwencji w wyborach prezydenckich w XXI wieku - podkreślił szef PKW Sylwester Marciniak.

Sędzia Sylwester Marciniak, odpowiadając na pytania dziennikarzy poinformował, że uroczystość wręczenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie wyników wyborów prezydenckich odbędzie się 21 lipca 2020 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.

Źródło: PKW

 

Poniżej przedstawiamy obwieszczenie PKW o wynikach ponownego głosowania i wyniku wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jako plik .pdf

 


 


 

„Głos Weterana i Rezerwisty”

Lipiec 2020 r.

 

SZANOWNI CZYTELNICY I SYMPATYCY
„GŁOSU WETERANA I REZERWISTY”


Serdecznie zapraszamy do lipcowego numeru „Głosu Weterana i Rezerwisty”, w którym m. in. czekają na Was:

1. „Stop dalszemu upokarzaniu” - sprzeciw Redaktora Naczelnego wobec upokarzania byłych żołnierzy i traktowania ich jako ludzi gorszej kategorii.
   2. „Tragedia 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK” - gen. Marek Ojrzanowski przypomina okoliczności utworzenia, szlak bojowy oraz etos żołnierzy tej dywizji - dla miłośników historii.  
     3. „Warunki w jakich rodziły się koncepcje Bitwy Warszawskiej i podjęto jej planowanie” - gen. Franciszek Puchała kontynuuje cykl opracowań historycznych przypominający 100-lecie zwycięstwa nad bolszewikami - nie tylko dla historyków.
    4. „Jak walczyć ze spamem” - poradnik płk. Henryka Budzyńskiego jak walczyć z niechcianymi mailami - wiedza, która może się przydać.
    5. „Wyzwania i szanse wielokulturowości” - rozważania gen. Zdzisława Rozbickiego na temat zmian w kulturze i stosunkach społecznych wywołanych wielkimi migracjami ludności - problem nadzwyczaj aktualny.
    6. „List do kolegów w żołnierskich mundurach” - ppłk Bogdan Kubik podnosi jakże ważny temat godnego zachowania w pamięci żołnierzy, którzy odeszli na wieczną wartę - lektura obowiązkowa dla wszystkich.

Ponadto

1. „Gwiazda czy ikona z przypadku” - Anna Tomasik przypomina sylwetkę znanej piosenkarki Anny Jantar i kontrowersje towarzyszące książce „Anna Jantar - Ikona z przypadku?”
    2. „Czekanie na kasę” - informacja płk. Ryszarda Maluty o problemach Fundacji Pomocy Emerytom i Rencistom Wojskowym.
    3. „Joe Biden przyszły prezydent USA” - prof. Longin Pastusiak przybliża sylwetkę kandydata Partii Demokratycznej na prezydenta USA.
    4. „Wielki powrót kleszczy” - jak zwykle niezmordowany płk lek. Piotr Białokozowicz ostrzega przed chorobami wywołanymi przez kleszcze.
    5. „Marszałek niezapomnianego marsza” - płk Henryk Budzyński z przymrużeniem oka przedstawia postać wielkiego żołnierza - feldmarszałka Radetzkiego.

a także:

1. Ludzie Związku.
     2. Wydarzenia z życia Związku.
     3. Kącik poezji.
     4. Pamięć o tych, którzy odeszli na wieczną wartę.

Zachęcamy Czytelników i Sympatyków Głosu Weterana i Rezerwisty do dzielenia się z nami swymi przemyśleniami. Najciekawsze znajdą miejsce na łamach „Głosu Weterana i Rezerwisty”.

Wydawca
     GWIR Sp. z o.o.

 


 

USTAWA

z dnia 19 czerwca 2020 r.

o dopłatach do

oprocentowania kredytów

bankowych udzielanych

przedsiębiorcom dotkniętym

skutkami COVID-19

oraz o uproszczonym

postępowaniu

o zatwierdzenie układu

w związku z wystąpieniem

COVID-19


(tarcza antykryzysowa 4.0)

 

„W Y C I Ą G”

 

Art. 28. W ustawie z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 713 oraz z 2020 r. poz. 695) w art. 10 po ust. 1e dodaje się ust. 1f w brzmieniu:

„1f. Jeżeli kadencja władz stowarzyszenia, o których mowa w ust. 1 pkt 5, upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, lub do 30 dni po odwołaniu danego stanu, podlega ona przedłużeniu do czasu wyboru władz stowarzyszenia na nową kadencję, jednak nie dłużej niż do 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.”.

 


 

Numery archiwalne

„Głosu Weterana i Rezerwisty”

 

SZANOWNI CZYTELNICY I SYMPATYCY
„GŁOSU WETERANA I REZERWISTY”

 

Uprzejmie informujemy, że na stronie internetowej Związku, pod zakładką GWIR Sp. z o.o.,  udostępniane są tegoroczne archiwalne numery „Głosu Weterana i Rezerwisty”.


Zapraszamy do lektury!

 

Pragniesz wejść bezpośrednio na tą podstronę kliknij na poniższy obrazek

 


 


 

KOLEJNE KROKI

W WALCE

Z KORONAWIRUSEM

 

4 maja 2020 r. ruszyły hotele, centra handlowe i rehabilitacja lecznicza

Wkroczyliśmy w drugi zapowiadany etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19.

Po majówce otwarte zostały centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. To jednak nie koniec.

Osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem.

Wprowadzano także zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków.

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejny-etap

 

Wystarczy kliknąć na poniższy obrazek i przeniesiemy się na stronę internetową https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejny-etap 


 

Od 20 kwietnia 2020 r. zmieniły się niektóre zasady bezpieczeństwa.

Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

Podejmujemy ostrożne działania, których celem jest powrót do normalności Polaków, a także odmrożenie polskiej gospodarki.

Proces ten będzie podzielony na etapy - tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli.

Zależy nam, aby Polacy rozsądnie korzystali z nowych przepisów.

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus

 
Żeby opanować rozprzestrzenianie się wirusa w Polsce, jesteśmy zmuszeni podjąć kolejne kroki. Większość Polaków stosuje się do wydawanych zaleceń, jednak wciąż zdarzają się sytuacje, które narażają nas wszystkich na ryzyko zarażenia. Przykłady z innych krajów pokazują, że kluczem do ograniczenia zakażeń jest maksymalne ograniczenie kontaktów. Za wszelką cenę musimy zahamować tempo, w jakim dochodzi do dalszej transmisji wirusa. Bądźmy ostrożni i stosujmy się do nowych zasad!

Zwłaszcza, że największa fala zachorowań przed nami.

Wprowadzamy kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia 2020 r. do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmieniamy zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszamy działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Co jeszcze się zmienia?

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki

 

 

Ponadto w dniu 31 marca 2020 r. został uruchomiony alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa skierowany do mieszkańców całej Polski przypominający, że od 1 kwietnia 2020 r.  zaczną obowiązywać nowe, kolejne zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem - poinformowało na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.


 

     Specjalna Telefoniczna Informacja Pacjenta - nr tel. 800 190 590, czynna całą dobę przez siedem dni w tygodniu, gdzie można uzyskać informacje o postępowaniu w sytuacji zakażenia koronawirusem.  

 

 


 

APEL

PREZESA

ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY

WOJSKA POLSKIEGO


 

 


 

STAN

ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO

Marzec 2020 r.

 

SZANOWNE KOLEŻANKI I KOLEDZY!

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła 11 marca 2020 r. pandemię nowego koronawirusa, alarmując o rosnących zakażeniach na świecie i niezdecydowanych działaniach rządów.

Dodatkowo, w dniu 13 marca 2020 r. zostało wydane rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. (pełny tekst rozporządzenia przedstawiamy poniżej w wersji .pdf).

 

 

Walka z koronawirusem to poważny egzamin nie tylko dla naszego państwa, ale także dla całej naszej społeczności związkowej.

Potrafimy przecież sobie pomagać. Jesteśmy także wrażliwi na los naszych najsłabszych koleżanek i kolegów, szczególnie osób samotnych oraz niepełnosprawnych. To oni obecnie są w najtrudniejszej sytuacji, gdyż muszą być izolowani od koronowirusa, ale nie możemy ich wyalienować z naszej społeczności związkowej.

Dlatego osoby zajmujące się problematyką socjalno-zdrowotną ZŻWP muszą przejść do działań bardziej intensywnych. Z uwagi na fakt, że osoby starsze muszą ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych, starajmy się im pomóc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.

Wystarczy, aby każdy z nas zapytał (lub zadzwonił) do znanej koleżanki (lub kolegi), co może dla nich zrobić, to nie tylko wykaże się wielką wrażliwością i solidarnością, ale także może okazać się dla nich ogromną pomocą.

Musimy ten egzamin zdać i pokonać epidemię! Powodzenia!

 

Została także uruchomiona Specjalna Telefoniczna Informacja Pacjenta - nr tel. 800 190 590, czynna całą dobę przez siedem dni w tygodniu, gdzie można uzyskać informacje o postępowaniu w sytuacji zakażenia koronawirusem.  

 

 

Blisko 15 milionów gospodarstw domowych ma otrzymac bezpłatne ulotki z informacjami o postępowaniu w przypadku zetknięcia z koronawirusem.
   Decyzję o przeprowadzeniu szerokiej akcji informacyjnej podjął premier Mateusz Morawiecki. W sumie rozdanych zostanie 25 mln ulotek.

Na ulotce są najważniejsze informacje - jak postępować w przypadku zetknięcia z chorobą oraz jakie objawy mogą sugerować, że ktoś jest zarażony.

Pragniesz ją zobaczyć to kliknij na poniższy obrazek. (ulotkę przedstawiamy w wersji .pdf).

 


 

Poniżej dla ułatwienia, przedstawiamy szybki dostęp do instytucji, które na bieżąco informują o aktualnym stanie zagrożenia epidemicznego.


Wystarczy kliknąć na poszczególny obrazek i przeniesiemy się na konkretną stronę internetową.

 

 

 

 

 

 


 

1% podatku

na rzecz

Związku Żołnierzy

Wojska Polskiego

 

Tą drogą pragniemy gorąco prosić koleżanki i kolegów, przyjaciół wraz z sympatykami, aby przekazywali 1% podatku na rzecz naszego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Ten wielki gest świadczy o tym, że będziecie wspierać naszą organizację.

Z wyrazami szacunku
     Zarząd Główny ZŻWP

 Pamiętajcie !!!

Przekazując 1% swojego podatku dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego realnie nie tracisz żadnych pieniędzy. Musisz i tak oddać państwu należny podatek, włącznie z tym 1%.

W ten sposób tylko wskażesz, na co mają zostać wykorzystane twoje pieniądze. Jeśli tego nie zrobisz państwo samo zadecyduje, na co przeznaczyć twój 1%.

Dlatego warto mieć wpływ (choćby 1%-owy) na to, jak zostanie wykorzystany twój podatek.

Z góry serdecznie dziękujemy !!!

 

 


 

Prenumerata

„Głosu Weterana i Rezerwisty”

na 2020 r.

 

SZANOWNI CZYTELNICY GŁOSU WETERANA I REZERWISTY

 

Uprzejmie informujemy, że z dniem 1 stycznia 2020 r. wydawaniem oraz dystrybucją „Głosu Weterana i Rezerwisty” zajmować się będzie nowo powołana spółka GWIR Sp. z o.o.

Z powodu wzrostu kosztu druku oraz opłat pocztowych, muszą ulec zmianie zasady prenumeraty naszego czasopisma.

 

Koszty prenumeraty GWIR:  

 

PRENUMERATA

Indywidualna:
     1 egz. - 10 zł. brutto/egz. = 120 zł. brutto/rok

Zbiorowa:
     2 -3 egz. - 8 zł. brutto/egz. = 96 zł. brutto/1 egz./rok x ilość egzemplarzy
     4 egz. i więcej 7 zł. brutto/egz. = 84 zł. brutto/1 egz./rok x ilość egzemplarzy

Z dniem 1 stycznia 2020 r. wygasa możliwość zamawiania elektronicznej wersji „Głosu Weterana i Rezerwisty”.

Zachęcamy czytelników „Głosu Weterana i Rezerwisty” do prenumeraty zbiorowej. Przy dokonywaniu wpłaty należy podać dane adresowe odbiorcy.  

 

Wpłaty na  prenumeratę „Głosu Weterana i Rezerwisty” po 1 stycznia 2020 r. należy dokonywać na rachunek bankowy spółki:

GWIR Sp. z o.o. ul. Myśliborska 26, lok. 3, 03-185 Warszawa.
 
nr   30 1240 6074 1111 0010 9401 4980

z dopiskiem prenumerata …… egzemplarzy „Głosu Weterana i Rezerwisty”.  

 

Informujemy, że dotychczasowe wpłaty dokonywane na konto spółki Vets&Army Sp. z o.o. w likwidacji przekazane zostaną na właściwy rachunek bankowy.

Jednocześnie uprzejmie prosimy Szanownych Czytelników, którzy dokonali wpłat na prenumeratę  na  2020  r.  na  starych  zasadach,  o  dokonanie  dopłaty do  wysokości podanych wyżej.  

Z poważaniem:
    Zarząd GWIR sp. z o.o.

 


 

ODPOWIEDŹ

Ministerstwa

Obrony Narodowej

dotyczącą zawarcia

nowego porozumienia

z ZŻWP

 

Poniżej zamieszczamy pełną treść odpowiedzi Ministerstwa Obrony Narodowej, która dotyczy zawarcia nowego porozumienia pomiędzy Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego i Ministerstwem Obrony Narodowej.

 

Poniżej przedstawiamy treść odpowiedzi  jako plik .pdf.

 

 


 

CENTRUM

MONITOROWANIA

SKUTKÓW

USTAW REPRESYJNYCH

 

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z zapowiedzią złożoną w dniu 26 marca 2018 r. na konferencji prasowej przed Pałacem Prezydenckim, powołane zostało Centrum Monitorowania Skutków Ustaw Represyjnych. Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego Centrum została Pani Monika Jaruzelska, a jej zastępcą Prezes Związku - płk Marek Bielec. Bieżącą pracą Centrum kierować będzie Sekretarz Generalny ZG ZŻWP płk Henryk Budzyński. Ponadto w skład Komitetu Organizacyjnego weszli: poseł do PE  Pan Janusz Zemke, płk Miłosz Biały oraz płk Stanisław Kalski.
     Centrum posiada stronę internetową (www.cmsur.pl). Pytania do Centrum możesz kierować za pomocą formularza kontaktowego na w/w stronie internetowej (zakładka KONTAKT). Ponadto od poniedziałku do czwartku, pod telefonem (+48) 727 008 002, w godzinach 9.00 – 13.00 pełnione będą  dyżury w Biurze Centrum.
     Celem działania Centrum będzie gromadzenie i ewidencjonowanie przypadków działań represyjnych, nagłaśnianie ich skutków w mediach, a także udzielanie porad osobom dotkniętym skutkami obu ustaw.