Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

PIERWSZA ROCZNICA NAPAŚCI ZBROJNEJ ROSJI NA UKRAINĘ

Dnia 24 lutego 2023 r. minęła pierwsza rocznica napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę.  
    Napaść tę należy pojmować jako drugi etap agresji Rosji, która rozpoczęła się w 2014 r. i była związana z bezprawną aneksją Krymu i Sewastopola.

Czytaj więcej »

ZMIANA NA FUNKCJI PRZEWODNICZĄCEGO FSSM RP

W dniu 22 lutego 2023 r. na Posiedzeniu, Zarząd FSSM RP podjął decyzję o odwołaniu z funkcji Przewodniczącego Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP Kol. Piotra Iwata i powołał w to miejsce dotychczasowego Wiceprzewodniczącego Federacji Kol. Henryka Budzyńskiego.

Czytaj więcej »

Związek Żołnierzy Wojska Polskiego w Opolu uczcił pamięć patriotów spod znaku Rodła w 100. rocznicę powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech

18 lutego 2023 roku członkowie ZŻWP i Opolanie świętowali 100-lecie powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. W ramach obchodów odbyły się uroczystości pod pomnikiem, msza święta, otwarcie historycznej wystawy oraz specjalna sesja rady miasta.
  Na uroczystościach upamiętniających tamte wydarzenia spotkali się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, liczne poczty sztandarowe i mieszkańcy Opola.
Centralnym punktem obchodów było spotkanie pod pomnikiem „Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego” w asyście kompani honorowej 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Przed ponikiem wygłoszono przemówienia okolicznościowe, odbył się apel pamięci i złożono wiązanki kwiatów.

Czytaj więcej »

Sympozjum PZW ZŻWP w Gdańsku z okazji 103 rocznicy powrotu Polski nad Bałtyk

W dniu 14 lutego 2023 roku w dużej sali audytoryjnej Muzeum Marynarki Wojennej odbyło się sympozjum Pomorskiej Organizacji ZŻWP w celu uczczenia 103 rocznicy  zaślubin  Polski z Morzem.
    Zgromadzonych  uczestników  powitał dyrektor Muzeum MW  Tomasz Miegoń, życząc owocnych  obrad. Kol. kmdr por. Roman Augustyniak - inicjator sympozjum, prezes koła  nr 2 ZŻWP w Gdańsku, wręczył mu oryginał „Instrukcji Oficera Informacyjnego pułku na czas wojny” z 1936 r.

Czytaj więcej »

Najstarszy żołnierz Garnizonu Sieradz

W dniu 8 lutego 2023 roku, mieliśmy przyjemność odwiedzić i wręczyć Złoty Medal „Za Wybitne Zasługi dla ZŻWP” naszemu koledze pułkownikowi Zygmuntowi SZWEJOWI, który jest najstarszym członkiem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i Oddziału Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności w Sieradzu.
   W spotkaniu wzięli udział: Prezydent Miasta Sieradza pan Paweł Osiewała, koledzy pułkownicy Marian Frajtak - Prezes Koła i Janusz Marciniak - Prezes Zarządu Rejonowego w Sieradzu.

Czytaj więcej »

DO SUKCESU ZWIĄZKU PRZEZ AKTYWIZACJĘ I INTEGRACJĘ DZIAŁALNOŚCI KÓŁ

W ramach działań aktywizujących i integrujących nasze środowisko, w ostatnim okresie przedstawiciele Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego uczestniczyli, na zaproszenie Kół ZŻWP, w szeregu spotkań w tym lokalnych i wyjazdowych, w Krakowie i Województwie Małopolskim.

Czytaj więcej »

31. WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Ponad 120 tys. wolontariuszy, tysiące aukcji oraz wydarzeń – tak w liczbach wyglądał odbywający się w niedzielę, 29 stycznia 2023 r. 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku orkiestra zbierała na wyposażenie szpitali w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od wielu lat Finałom WOŚP towarzyszą także akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które rozpoczęły się już na początku grudnia 2022 r.

Czytaj więcej »

Przedstawiciele ZŻWP w Olsztynie uczcili ofiary obozów w Działdowie

Delegacja Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Olsztynie uczestniczyła 18 stycznia 2023 r. w uroczystościach ku czci ofiar totalitaryzmów w Działdowie. Wiązankę kwiatów pod pomnikiem ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego (Soldau KL) złożyli:  prezes ZW płk w st. spocz. Albin Polechoński i członek prezydium ZW por. w st. spocz. Jerzy Pantak.

Czytaj więcej »

78. Rocznica zakończenia walk o Warszawę

Z okazji 78. rocznicy zakończenia walk o Warszawę, Prezydium Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego zorganizowało uroczystość złożenia wieńców i wiązanek kwiatów na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. W uroczystości wzięło udział około 200 osób, członków różnych stowarzyszeń żołnierskich. Kwiaty złożyły delegacje z  ponad 20 stowarzyszeń, członkowie Koła Parlamentarnego Polskiej Partii Socjalistycznej, przedstawiciel Unii Pracy oraz uczniowie Technikum Elektrycznego nr 2 im. Synów Pułku w Warszawie.

Czytaj więcej »

W TROSCE O NASZĄ OJCZYZNĘ - SPOTKANIE W OPOLU

16 stycznia 2023 r. w  Opolu z inicjatywy Andrzeja Buły Marszałka Województwa Opolskiego w sali konferencyjnej Izby Rzemieślniczej zorganizowano spotkanie środowisk żołnierskich i kombatanckich Opolszczyzny z Parlamentarzystami Platformy Obywatelskiej Opolszczyzny oraz z Tomaszem Siemoniakiem byłym ministrem Obrony Narodowej.
   Największą grupę stanowili przedstawiciele Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z prezesem Zarządu Wojewódzkiego płk. Zbigniewem Owczarkiem.

Czytaj więcej »