Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

Słupsk, 77 rocznica bitwy pod Lenino

12 października 2020 roku przypadła 77 rocznica bitwy pod Lenino. Dzień ten jest pamiętny i ważny dla nas żołnierzy. W tym dniu, bowiem w 1943 roku I Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki została wprowadzona do walki, w okolicach wsi Lenino, w ramach działań 33 Armii, która trwała dwa dni - 12 i 13 października, dywizja przełamała obronę nieprzyjaciela, ale nie w pełni wykonała swoje zadanie.  W walkach Niemcy stracili 1500 żołnierzy, a 326 dostało się do niewoli. Zniszczono 72 karabiny maszynowe, 42 działa i moździerze, 2 czołgi oraz 5 samolotów. W czasie walk dywizja wraz z jednostkami wsparcia poniosła ciężkie straty: 510 zabitych, 1776 rannych, 776 dostało się do niewoli niemieckiej lub zostało uznanych za zaginionych, stanowiło to około 25% całego stanu osobowego. W wyniku tak dużych strat po dwóch dniach walki dywizja została wycofana z pierwszej linii, w celu odtworzenia jej zdolności bojowej.

Czytaj więcej »

ZWIASTUN „Głosu Weterana i Rezerwisty” numer 10 (376) Październik 2020 r.

Serdecznie zachęcamy naszych Czytelników i Sympatyków do lektury październikowego, 376-ego numeru „Głosu Weterana i Rezerwisty”.

Czytaj więcej »

Odsłonięcie obelisku pamięci w m. Budów „Zostawić ślad by czas nie zatarł Nas”

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy!

Dokładnie rok temu ruszył program pt. „Obelisk-Budów-2020”  pod zacnym hasłem „Zostawić Ślad By Czas Nie Zatarł Nas” Teraz osiągnęliśmy metę i jesteśmy bardzo zadowoleni, radośni i szczęśliwi!!!

W dniu 12 września 2020 roku, od godziny 10.00 odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem obelisku historyczno-pamiątkowego z tablicami informacyjnymi zawierającymi informacje historyczne o garnizonie Budów jako miejscowości wojskowej i stacjonujących tam jednostkach od 1951 do 2001 roku.

Czytaj więcej »

W Purdzie powstało Gminne Koło ZŻWP

W lutym 2020 roku w gminnej miejscowości Purda (woj. warmińsko-mazurskie) zawiązał się ośmioosobowy Komitet Organizacyjny Gminnego Koła ZŻWP. Założyli go emeryci i renciści wojskowi, w tym członkowie rozwiązanego wcześniej koła uniwersyteckiego.

Czytaj więcej »

Odszedł wielki przyjaciel Polaków: Władimir Iwanowicz RASZEWSKI

Na wojskowym cmentarzu w Kaliningradzie pochowano 11 września 2020 r. Władimira Iwanowicza Raszewskiego, rosyjskiego patriotę i otwartego  na innych człowieka, wielkiego przyjaciela Polski i Polaków. Od kilkunastu lat, jako przewodniczący Regionalnej Organizacji Społecznej „Kaliningrad - Świnoujście - Olsztyn” współpracował ze Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego, szczególnie z Zarządem Wojewódzkim ZŻWP w Olsztynie.

Czytaj więcej »

1 września, Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej

Czcząc pamięć poległych i zmarłych, oddając hołd żyjącym kombatantom i weteranom, w dniu 1 września 2020 r. delegacje Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oraz Mazowieckiego Zarządu Wojewódzkiego złożyły wiązanki kwiatów na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Czytaj więcej »

Olsztyński sztandar na 1-wrześniowej uroczystości

Poczet sztandarowy Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP w Olsztynie uczestniczył w uroczystości z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej,  która odbyła się pod pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w centrum miasta.

Czytaj więcej »

1% podatku na rzecz Związku Żołnierzy Wojska Polskiego - organizacji pożytku publicznego (OPP)

Zarząd Główny Związku Żołnierzy Wojska Polskiego uprzejmie informuje, że w ramach przekazywania przez podatników 1 % podatku dochodowego od osób fizycznych na rachunek bankowy Zarządu Głównego (konto OPP) wpłynęła kwota 104.154,54 zł.

WSZYSTKIM DARCZYŃCOM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

Środki finansowe pozyskane w ramach darowizny 1 % podatku zostaną przekazane, zgodnie z wytycznymi Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z dnia 15 września 2015 r., do dyspozycji poszczególnych struktur Związku.

Z wyrazami szacunku
    Zarząd Główny ZŻWP

Czytaj więcej »

WYBORY PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ - II TURA

13 lipca 2020 r. Państwowa Komisja Wyborcza podała, że Andrzej Duda zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Prezydent otrzymał 51,03 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 48,97 proc.

Głosowało ponad 20 milionów uprawnionych. To najwyższa frekwencja w XXI w. Kandydaci zdobyli po ponad 10 mln głosów, jest to najmniejsza różnica w prezydenckich wyborach w III RP.

Frekwencja wyniosła 68,18 proc.

Czytaj więcej »

Związkowe święto w Olsztynie

Z okazji 39. rocznicy powstania naszego Związku w poniedziałek, 15 czerwca 2020 r., pod Kolumną Orła Białego na placu Konsulatu Polskiego w Olsztynie spotkali się członkowie ZŻWP z terenu podległego Zarządowi  Wojewódzkiemu w Olsztynie.

Czytaj więcej »