Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Związek na co dzień

Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Inowrocławiu

Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości członkowie koła nr 7 i 14  ZŻWP w Inowrocławiu rozpoczęli  już w dniu 10 listopada 2022 r.
   Obchody rozpoczęły się uroczystym apelem z okazji święta niepodległości w Szkole Podstawowej nr 8 im. 4 Kujawskiego Pułku Artylerii Lekkiej.
    Dzień 11 listopada 2018 roku, to szczególna data w polskiej historii, w tym dniu naród polski, który przez 123 lata był pozbawiony wolności i własnego państwa, odzyskał niepodległość.
   Wreszcie na mapach Europy pojawiło się nazwa „Polska” pod którą kryło się samodzielne państwo z własnymi granicami.
   Członkowie związku, zaproszeni goście po serdecznym powitaniu wszystkich zgromadzonych na corocznym, uroczystym apelu wysłuchali i obejrzeli inscenizację słowno-muzyczną, pod tytułem „Powtórka z historii Polski” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 8.

Czytaj więcej »

Piknik w Koszalinie

Koło nr 4 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Koszalinie, jak co roku, zorganizowało na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych „MALWA” piknik pod hasłem „POŻEGNANIE LATA”. Wielu członków Koła tradycyjnie już przybyło z małżonkami.
    Na początku były wyróżnienia (medale i dyplomy) wręczone przez Prezesa Zarządu Rejonowego ZŻWP płk. Zdzisława Jordanka naszym najbardziej aktywnym i ofiarnym w działalności społecznej Kolegom, a później przeszliśmy do piknikowej zabawy.

Czytaj więcej »

Święto 4 Pomorskiego Pułku Desantowego z Lęborka

23 września 2022 r. obchodziliśmy 55 - rocznicę Święta 4 Pomorskiego Pułku Desantowego z Lęborka. Zgodnie z rozkazem nr 07/MON z 04 maja 1967 r. w sprawie przekazania jednostkom wojskowym historycznych nazw i numerów oddziałów frontowych oraz ustanowienia dorocznych świąt jednostek (Dz. Roz. Tjn. MON Nr 5, poz. 21) 79 pułkowi desantowemu przywrócono historyczną nazwę i numer z okresu wojny „4 Pomorski”, który od tej pory kontynuował tradycje 4 Pomorskiego Pułku Czołgów Ciężkich.
    4 Pomorski Pułk Desantowy wchodził w skład 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej, stacjonował w garnizonie Lębork. Dzisiaj byli żołnierze i pracownicy 4 Pomorskiego Pułku Desantowego zrzeszeni w Kole nr 6 ZŻWP w Lęborku kontynuują tradycje jednostki.

Czytaj więcej »

PAMIĘTAMY. 1 września 2022 r. 83. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Płyta poległych Pocztowców Gdańskich w Lęborku to miejsce, gdzie rokrocznie 1 września mieszkańcy powiatu lęborskiego spotykają się w rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. W 2022 roku przypada 83. rocznica tego wydarzenia. Uroczystość rozpoczęto wspólnym odśpiewanie Hymnu Narodowego. Następnie głos zabrał burmistrz Lęborka Witold Namyślak - „Mijają 83 lata od wydarzenia, które rozpoczęło okrutną, krwawą, wieloletnią wojnę, której skutki narody świata odczuwały przez dziesięciolecia. Dzień 1 września będzie się w Polsce zawsze kojarzyć z wybuchem II Wojny Światowej. Dla nas wojna trwała ponad 5,5 roku i dlatego nigdy nie powinniśmy zapomnieć, co niesie każdy konflikt zbrojny…”.

Czytaj więcej »

Kwiaty w Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia 2022 r., w Święto Wojska Polskiego w imieniu mieszkańców Lęborka władze samorządowe miasta i powiatu z burmistrzem Witoldem Namyślakiem na czele złożyły wiązankę kwiatów pod Obeliskiem Niepodległości. Uroczystości towarzyszyła warta honorowa i delegacja 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego im. gen. Jerzego Jastrzębskiego, a także delegacje organizacji wojskowych, partii politycznych, radni miejscy, powiatowi i wojewódzcy oraz mieszkańcy. Nasze Koło reprezentowali: Prezes Andrzej Dyktyński, Ewa Soboń, Bronisław Wdowiak, Bogumił Buczek, Zbigniew Damaszek, Aniela i Józef Sycha.

Czytaj więcej »

W mundurze i w cywilu. Czym się zajmują członkowie Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Gorzowie Wielkopolskim

To, co stanowi o sile danej jednostki wojskowej czy innej organizacji są ludzie. To dzięki nim działają podmioty wojskowe. Tak samo jest też z nami - organizacjami pro obronnymi. Z roku na rok ubywa nas z racji wieku byłych żołnierzy, służących dawniej w 12 Kołobrzeskim Pułku Zmechanizowanym i 4 Gorzowskiej Brygadzie Zmechanizowanej. Jednak staramy aktywizować i zainteresować nowe osoby z różnych środowisk. Sprawę utrudnia brak wojska i instytucji wojskowych, w wyniku rozformowania wszystkich jednostek wojskowych w naszym mieście, w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku. Sytuacja jest trudna, ale napawa optymizmem. Na naszą ofertę odpowiada młode środowisko regionu udzielające się w Kole Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Gorzowie Wlkp. I o nim pragniemy opowiedzieć.

Czytaj więcej »

Nowy członek olsztyńskiego Koła nr 19

W niezwykle malowniczym miejscu odbyło się pod koniec czerwca zebranie Koła nr 19 w Olsztynie. Udostępnił je w Centrum Aktywizacji Społecznej wsi Łęgajny nad Jeziorem Linowskim mjr Andrzej Turek, jednocześnie sołtys tej podolsztyńskiej miejscowości, organizator i gospodarz spotkania.
    Głównym punktem zebrania było przyjęcie nowego członka  oraz wręczenie wyróżnień kilku zasłużonym kolegom. W szeregi ZŻWP wstąpił kpt. w st. spocz. Cyprian Czerwiński. Legitymację oraz znaczek organizacyjny wręczył mu prezes Koła nr 19 kpt. w st. spocz. Mieczysław Tomaszewski.

Czytaj więcej »

Jubileuszowe „XX - Mistrzostwa Śląska w Wojskowych Sztukach i Sportach Walki” - Ozimek 2022

Jubileuszowe „XX - Mistrzostwa Śląska w Wojskowych Sztukach i Sportach Walki” oraz pokazy Wojskowych Sztuk i Sportów Walki zorganizowano 18 czerwca 2022 r. w Ozimku pod patronatem Marszałka Województwa Opolskiego i Starosty Opolskiego.
    Głównymi organizatorami zawodów byli: Koło nr 10 - Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Opolu, AKADEMIA WOJSKOWYCH SZTUK i SPORTÓW WALKI „COMBAT”, prezes Tadeusz Chodaczek, Stowarzyszenie „Nasza Nowa Schodnia”, prezes Grzegorz Filipek oraz Roman Fornol członek zarządu stowarzyszenia.

    Zawody odbyły się pod Międzynarodowym Patronatem: WORLD INTERNATIONAL COMBAT MARTIAL ARTS SOCIETY Dai Soke prof. dr Jagdish Singh Khatri - 12 Dan, Indie-Nepal.

Czytaj więcej »

Integracyjny piknik rodzinny w Dworku „Rajska Góra”

Po dwu latach przerwy, spowodowanej pandemią koronawirusa, 9 czerwca 2022 roku w Dworku „Rajska Góra” w Górze (gmina Wejherowo) członkowie Koła nr 25 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z Gdyni i Koła nr 5 Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP przy AMW zorganizowali rodzinny piknik integracyjny. Głównym organizatorem (pod nieobecność prezesa kol. kmdr. rez. dr. Ryszarda Czarnoty) był wiceprezes zarządu Koła nr 25 ds. społecznych kol. kmdr rez. dr Krzysztof Zabiegliński. Uczestniczyło w nim 40 członkiń i członków obydwu Kół wraz z osobami towarzyszącymi oraz gośćmi, w tym kol. st. chor. sztab. Edwardem Golisem z gdyńskiego Koła nr 21 ZŻWP.

Czytaj więcej »

41 LAT ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO

Z uzasadnioną zwłoką (pandemia) krakowskie Koło nr 22 (podhalańczyków) Związku Żołnierzy Wojska Polskiego zorganizowało w dniu 28 maja 2022 r. uroczyste zebranie podsumowujące 41-lat działalności na rzecz emerytów, rencistów, rezerwistów i szeroko pojętego środowiska rodzin wojskowych.
     Minione lata, szczególnie ostatnie dwie kadencje, obfitowały we współpracę ze środowiskami samorządowymi. Obecnie najlepiej nam się układa współpraca z władzami miasta Krakowa i niektórymi gminami jak np. Miasto i Gmina Myślenice czy Gmina i Miasto Dobczyce. Od wielu lat mamy przyjacielską współpracę ze środowiskami cywilnymi jak np. z Krakowską Kongregacją Kupiecką czy Krakowskim Bractwem Kurkowym.
     Na „popandemicznym” zebraniu z radością gościliśmy przedstawiciela miasta Zastępcę Prezydenta Krakowa Jerzego Muzyka, Prezesa Małopolskiego Zarządu ZŻWP kol. ppłk. rez. Marka Kołacza i wdowę po byłym Prezesie Zarządu Wojewódzkiego i członku naszego Koła gen. Jerzym Wójciku, Panią Jolantę Wójcik.

Czytaj więcej »