Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5
02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Aktualności

Święto Wojska Polskiego w garnizonie bez jednostek wojskowych

W Jeleniej Górze, podobnie jak w wielu innych miejscowościach kraju odbyły się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. To święto ważne dla mieszkańców, tym bardziej, że Jelenia Góra była swego czasu istotnym ośrodkiem wojskowym. Na terenie miasta nie stacjonują już jednostki Wojska Polskiego, jednakże emeryci wojskowi stanowią znaczącą ilość mieszkańców. To właśnie oni, byli żołnierze Wojska Polskiego wspólnie z władzami miasta zorganizowali uroczyste obchody żołnierskiego święta. Wśród zgromadzonych obecni byli: wiceminister Edukacji Marzena Machałek, posłanka Zofia Czernow, senator Krzysztof Mróz, Przewodniczący rady miasta Konrad Sikora wraz z grupą radnych, zastępcy prezydenta miasta Jerzy Łużniak i Piotr Paczóski, starosta jeleniogórski Anna Konieczyńska, burmistrzowie sąsiednich gmin, przedstawiciele partii politycznych i organizacji społecznych oraz władze Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i BWP na czele z prezesem płk. Edwardem Jakubowskim.
    Szczególny hołd należy oddać dla płk. Edwarda Jakubowskiego, który pomimo ukończenia 93 lat życia aktywnie uczestniczy w każdej patriotycznej uroczystości w rejonie jeleniogórskim.
    Wśród zgromadzonych turystów i mieszkańców było wielu członków Stowarzyszenia Radar na czele z prezesem płk. Markiem Gołębiowskim, członków Związku Żołnierzy Wojska Polskiego na czele z członkiem Zarządu Głównego gen. bryg. Bronisławem Peikertem, prezesem Zarządu Rejonowego mjr. Kazimierzem Kopaniarzem i prezesem Związku w Jeleniej Górze płk. Edwardem Basałygo.

Czytaj więcej »

Pasmo sukcesów WZW „Wiarusy” im. ppłk. lek. Stanisława Szarmacha

Bardzo dobrze Zespół „Wiarusy” wypadł podczas „I Festiwalu Pieśni Patriotycznych i Żołnierskich” w Słupsku, który odbył się w dniu 10 czerwca 2017 r. w Leśnym Kocie, którego organizatorem był Starosta Słupski oraz Stowarzyszenie Wilno-Grodno. Wojskowy Zespół Wokalny „Wiarusy” im. ppłk. lek. Stanisława Szarmacha zdobył główną nagrodę „GRAND PRIX”.
 

Czytaj więcej »

Święto Wojska Polskiego w Kłodzku

W dniu 15 sierpnia 2017 roku w Kłodzku pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego pod patronatem Starosty Kłodzkiego obchodzono Święto Wojska Polskiego. Organizatorem obchodów był Zarząd Rejonowy Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Kłodzku, przy wsparciu Urzędu Miasta w Kłodzku, Kłodzkiego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji i drukarni „Perfekta”.
    W uroczystości wziął udział poczet sztandarowy Zarządu Rejonowego Związku i poczet Państwowej Straży Pożarnej. Obecni byli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Kłodzku, Burmistrz Kłodzka i jego zastępca, kombatanci, delegacje służb mundurowych z Wojskowej Komendy Uzupełnień, Policji, Straży Miejskiej i Zakładu Karnego. W obchodach uczestniczyli również: harcerze ze Szczepu „Zawisza Czarny”, delegacja górników z Nowej Rudy, członkowie z Kół Związku, młodzież oraz mieszkańcy miasta i powiatu.
   Wartę honorową przy pomniku wystawiła Grupa Historyczna 10 Sudeckiej Dywizji Piechoty Wojska Polskiego.
 

Czytaj więcej »

Świdnica - Święto Wojska Polskiego

Już ósmy rok Świdnica samodzielnie obchodzi Święto Wojska Polskiego. Mimo upływu czasu od likwidacji garnizonu Świdnica jest wierna żołnierskiej tradycji. Skąd to się bierze? Niezaprzeczalnie ze świetnej współpracy przez 65 lat z jednostkami WP. Dzisiaj przypominają o tym Pomnik Sapera WP oraz tablica pamiątkowa na ścianie ratusza w Centrum Miasta.
 

Czytaj więcej »

„Bezpłatne usługi zdrowotne i badania to fikcja!!!

Bezpieczeństwo seniorów jest tematem bardzo aktualnym i coraz szerzej poruszanym, co jest zjawiskiem niezwykle pozytywnym. Jednym z tych zagrożeń, które rozwija się najbardziej dynamicznie, jest szerokie spektrum różnorodnych oszustw, które dotykają właśnie seniorów. Funkcjonująca od lat metoda „na wnuczka” obecnie jest tylko jednym z możliwych sposobów, które często są wykorzystywane do oszukiwania seniorów. Innym, bardzo ważnym tematem, jest bezpieczeństwo seniorów na drodze. Osoby starsze często niestety są uczestnikami niebezpiecznych zdarzeń drogowych, tak samo w charakterze kierowcy pojazdu, jak i pieszego. Wreszcie mówiąc o bezpieczeństwie seniorów trzeba zwrócić uwagę na kwestię pojawiających się zewsząd rozmaitych ofert na usługi i produkty, na które seniorzy decydują się pod wpływem chwili i przy niedostatecznej informacji.
    Oszuści mają coraz bardziej wyrafinowane metody działania i nie ma dnia, by nie próbowali kogoś nabrać. A najłatwiej oszukać osoby starsze.
    Ostatnio pojawiło się w prasie oraz w innych mediach bardzo dużo reklam oferujących bezpłatne badania lekarskie.
    Jedno z wielu takim zdarzeń pn. „Bezpłatne Badania to lipa” , opisuje redaktor Agnieszka Jaskulska w tygodniku „Linia Otwocka” nr 31 z 2017 r. na stronach 8-9 w dziale „Aktualności”.
   Dzięki wyrażonej zgodzie redakcji „Linii Otwockiej” zamieszczamy w/w artykuł bez skrótów.


 

Czytaj więcej »

Obchody Święta Wojska Polskiego w Gdyni

W 97. rocznicę Bitwy Warszawskiej, 15 sierpnia 2017 r. w Gdyni uroczyście obchodzono Święto Wojska Polskiego.  Głównym organizatorem uroczystości była 3 Flotylla Okrętów Marynarki Wojennej RP im. kmdr. B. Romanowskiego.
 

Czytaj więcej »

APEL DO EMERYTÓW WOJSKOWYCH

Prezydent Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP Zdzisław Czarnecki zwrócił się z apelem do emerytów wojskowych.

Czytaj więcej »

PRZEGLĄD nr 33 z 2017 r.

Bardzo interesujący jest nr 33 „Przeglądu” z dnia 14 ÷ 20 sierpnia 2017 r.
    Robert Walenciak w dziale „Wywiad” na stronach 12  ÷ 13 przedstawia manewry na szczycie władzy w artykule pn. „WOJNA O ARMIĘ”.
    Jednocześnie, Robert Walenciak w dziale „Wywiad” na stronach 13  ÷ 17 w artykule pn. „WOJSKO W CZASACH ZEMSTY I CHAOSU” prowadzi rozmowę z Januszem  Zemke na tematy dotyczące bieżącej sytuacji w wojsku.

Zapraszamy do lektury. Warto przeczytać!

Czytaj więcej »

Apel Pamięci w 103. rocznicę wymarszu 1 Kompanii Kadrowej

Zbliżająca się setna rocznica odzyskania niepodległości Polski skłania wiele organizacji do przypominania ludzi, którzy jako pierwsi stanęli do walki o niepodległość. Jednym z pierwszych żołnierzy, którzy w dniu 6 sierpnia 1914 roku pod dowództwem płk. Józefa Piłsudskiego z krakowskich Oleandrów rozpoczęli marsz po niepodległość był ppłk Eugeniusz Głowacz, żołnierz 1 Kompanii Kadrowej. Jego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Jeleniej Górze-Sobieszowie. Związek Żołnierzy Wojska Polskiego oraz Stowarzyszenie RADAR już od kilku lat organizują przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza, Apel Pamięci.
 

Czytaj więcej »

73. rocznica Powstania Warszawskiego w Gdańsku

Z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w dniu 1 sierpnia o godz. „W” (17.00) na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku przy ścianie pamięci w kwaterze Armii Krajowej odbyły się uroczystości, zorganizowane przez Prezydenta Miasta Gdańska, Okręgowy Pomorski Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Radę Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego, w których uczestniczyli powstańcy, politycy, urzędnicy, weterani, młodzież oraz obywatele i obywatelki Gdańska.
 

Czytaj więcej »