Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5
02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Związek na co dzień

PIKNIK RODZINNY NA 37-LECIE ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO

Z okazji 37. rocznicy powołania do życia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego  kilkudziesięcioosobowe grono członków i sympatyków gdyńskiego Koła wraz z rodzinami w dniu 12 czerwca br. spotkało się na pikniku w urokliwym Dworku „Rajska Góra” w Górze gm. Wejherowo. Wśród uczestników liczną grupę stanowili członkowie Koła nr 5 Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP przy Akademii Marynarki Wojennej, którzy obchodzili także 25. rocznicę zawiązania Koła. Była to również sposobność do refleksji nad niedawną rocznicą zwycięstwa nad faszyzmem oraz przypadającymi w tym roku 100-leciem odzyskania Niepodległości i 100. rocznicą powołania do życia Marynarki Wojennej RP.
    Spotkaniu przewodniczył prezes zarządu Koła kol. kmdr dr Ryszard Czarnota, a głównym jego organizatorem był wiceprezes zarządu ds. społecznych, do niedawna mieszkaniec gminy Wejherowo kol. kmdr dr Krzysztof Zabiegliński. Spotkanie było planowanym przedsięwzięciem integracyjnym, ale nie obeszło się także bez wątków organizacyjnych i stricte świątecznych.
 

Czytaj więcej »

Przygoda z Saperami - VIII Rajd Sapera 21 kwiecień 2018 r.

Dnia 16 kwietnia wojska inżynieryjne obchodzą swoje święto, tego dnia wypada Dzień Sapera. Święto to obchodzone jest już od 1946. Zostało ustanowione na cześć sforsowania Odry i Nysy Łużyckiej 16 kwietnia 1945 roku. W tamtym okresie Saperzy wnieśli ogromny wkład w odzyskanie ziem polskich.
    Koło nr 7 ZŻWP w Inowrocławiu wspólnie z Oddziałem PTTK, Stowarzyszeniem Saperów Polskich z Koła nr 11 oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego  już po raz ósmy zorganizowało Rajd Sapera.
 

Czytaj więcej »

Zebranie sprawozdawcze Koła nr 25 ZŻWP w Gdyni

Zgodnie z harmonogramem pracy w 2018 roku, w dniu 15 lutego odbyło się zebranie sprawozdawcze Koła nr 25 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Gdyni za 2017 rok. Prowadził je prezes zarządu kol. kmdr dr Ryszard Czarnota, a wśród uczestników byli również członkowie bratniego Koła nr 25 Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP przy AMW. Poświęcone było ono ocenie działalności zarządu i Koła w minionym roku oraz przyjęciu konkretnego planu pracy na rok bieżący; przypomnijmy, rok obchodów 100-lecia powołania do życia morskiego rodzaju sił zbrojnych.
 

Czytaj więcej »

XVI Nocny Rajd Szlakiem Szwadronu Nadgoplańskiego

Tegoroczny XVI Rajd Szlakiem Szwadronu Nadgoplańskiego dla upamiętnienia setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się w sobotę 3 lutego 2018 r. Współorganizatorami rajdu byli: Szkoła Podstawowa w Rojewie, Koło nr 7 ZŻWP w Inowrocławiu oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
 

Czytaj więcej »

XX Nocny Rajd Szlakiem Powstania Wielkopolskiego już za nami …

W dniu 13 stycznia 2018 roku zarząd Koła nr 7 ZŻWP w Inowrocławiu zorganizował XX Nocny Rajd Szlakiem Powstania Wielkopolskiego  na trasie Kościelec Kujawski - Inowrocław.
 

Czytaj więcej »

Obchody wyzwolenia Inowrocławia

Manifestacją patriotyczną pod pomnikiem przy ulicy Orłowskiej członkowie Koła nr 7 ZŻWP uczcili 99. rocznicę Powstania Wielkopolskiego.
     Capstrzyk z okazji rocznicy wyzwolenia Inowrocławia odbył się 5 stycznia 2018 roku.
 

Czytaj więcej »

Spotkanie świąteczno-noworoczne członków ZŻWP w Inowrocławiu

W sobotę, 16 grudnia 2017 roku w Inowrocławiu, przy wigilijnym stole spotkali się członkowie Koła nr 7 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, ich sympatycy oraz zaproszeni goście. Swoistym akcentem tegorocznego przedświątecznego spotkania było wspólne kolędowanie i przełamanie się opłatkiem.
 

Czytaj więcej »

Obchody Święta Niepodległości przez członków Koła Nr 7 i 14 w Inowrocławiu

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w gmachu Szkoły Podstawowej nr 8 im. 4 Kujawskiego Pułku Artylerii Lekkiej, członkowie Koła nr 7 i 14 ZŻWP wspólnie z młodzieżą szkolną oraz zaproszonymi gośćmi, obchodzili 99. Rocznicę Odzyskania Niepodległości.  
   Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz Miasta Inowrocławia, przedstawiciele jednostek wojskowych, członkowie ZŻWP z Bydgoszczy, członkowie Koła 7 i 14, przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego, przedstawiciele PSP, przedstawiciele Rady Rodziców oraz przedstawiciele mediów.
 

Czytaj więcej »

Zapomniana bitwa. W 74. rocznicę bitwy pod Lenino

W dzień 74. rocznicy bitwy pod Lenino, 13 października 2017 r. odbyło się spotkanie koleżeńskie Koła Nr 6 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego przy WKU Piła. Przybyłych do sali Organizacji Pozarządowych na Dworcu PKP Piła, przywitał prezes koła płk Zenon Artowicz. Serdeczne słowa powitania skierowane były do Prezesa ZR ZŻWP w Pile majora Zygmunta Jelińskiego.
    Na początku spotkania uczczono chwilą ciszy pamięć zmarłego w czerwcu członka Koła nr 6 Pana kapitana Protazego Czecha. Kpt. Protazy Czech odszedł na ,,wieczną wartę” w wieku 90 lat.
 

Czytaj więcej »

Wycieczka do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy

W dniu 26 września 2017 r. Zarząd Koła nr 7 ZŻWP w Inowrocławiu zorganizował dla członków i sympatyków Związku wycieczkę do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Pogoda dopisała, a było to niezwykle istotne, gdyż w planach było również zwiedzanie tej części Muzeum, którego eksponaty znajdowały się na zewnątrz.
    W czasie interaktywnego zwiedzania, uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, że Muzeum Wojsk Lądowych zostało utworzone w 2011 roku i jest kontynuatorem Muzeum Tradycji Pomorskiego Okręgu Wojskowego działającego od 1973 roku, a w 2007 roku przekształconego w Muzeum Wojsk Lądowych.
 

Czytaj więcej »