Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5
02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Aktualności

Uroczystości na cmentarzu wojennym w Białej

Dorocznym zwyczajem, 9 września 2017 roku na cmentarzu wojennym w Białej k/Wejherowa odbyły się uroczystości upamiętniające walki żołnierzy 1 Pułku Strzelców pod dowództwem ppłk. Kazimierza Pruszkowskiego z przeważającymi siłami Wehrmachtu w obronie ziemi wejherowskiej we wrześniu 1939 roku. Współorganizatorami uroczystości byli wójt Gminy Wejherowo i dowódca Garnizonu Wejherowo.

Czytaj więcej »

Znicze bohaterom września

Pierwsze ofiary II wojny, ranni żołnierze bitwy pod Mławą jako jeńcy trafiali m.in. do lazaretu rezerwowego Wehrmachtu w Olsztynie/Kortowie. Tam zmarło ich wielu, a 13 symbolicznie pochowano na cmentarzu wojskowym w Olsztynie.
   Co roku, 1 września, delegacja Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP zapala znicze przed pamiątkową tablicą. Tym razem znicze zapalał prezes ZW Romuald Jóźwiak w asyście m.in. pocztu sztandarowego w składzie: wiceprezes ZW Stanisław Walczak, członek ZW Andrzej Piętak („niebieski beret”), przew. KR Zdzisław Cimaszkiewicz. Towarzyszyli im członkowie ZW: Maciej Sasin, Jacek Wiśniewski i Jerzy Pantak.
 

Czytaj więcej »

Rotmistrz Jan Ładoś patronem ulicy w Jeleniej Górze

Miasto Jelenia Góra w swojej historii ma tradycje honorowania nazwami ulic znamienitych  swoich mieszkańców. Kontynuując tą tradycję Związek Żołnierzy Wojska Polskiego wystąpił do Rady Miasta z wnioskiem o nadanie dla jednej z ulic w Cieplicach nazwy im. Rotmistrza Jana Ładosia. Rada Miasta wniosek rozpatrzyła pozytywnie i w dniu 5 września 2017 roku Związek Żołnierzy Wojska Polskiego w Jeleniej Górze zorganizował ceremonię nadania dla tej ulicy nazwy im. Rotmistrza Jana Ładosia.

Czytaj więcej »

Spotkanie kierownictw Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych

W dniu 22 sierpnia 2017 r. odbyło się w Warszawie spotkanie kierownictw Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
 

Czytaj więcej »

„NIE MOŻEMY MILCZEĆ” Apel byłych szefów MSW, służb specjalnych, prawników i dziennikarzy

„NIE MOŻEMY MILCZEĆ”

Warszawa 22 sierpnia 2017 r.


Apel b. szefów MSW, służb specjalnych, prawników i dziennikarzy

 

Od 1 października 2017 roku emeryci i renciści służb mundurowych oraz ich rodziny zostaną objęci nowymi przepisami, które rząd nazywa „ustawą dezubekizacyjną". Każdy, kto chociaż jeden dzień przepracował w organach bezpieczeństwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (nazywanej w ustawie „państwem totalitarnym"), będzie miał drastycznie obniżone świadczenia, bez względu na to, jak długo i w jakich formacjach pracował potem dla wolnej Polski.
    Ci, którzy pracowali wyłącznie w PRL, dostaną świadczenie w wysokości minimalnej, poniżej progu ubóstwa.
     Redukcje świadczeń dotyczą ponad 50 tys. osób z rodzinami.

Czytaj więcej »

Zagraniczne sukcesy Wojskowego Zespołu Wokalnego „Wiarusy” im. ppłk. lek. Stanisława Szarmacha ze Słupska

W  dniach 25-27 sierpnia 2017 r. w Swietłogorsku (obwód Kaliningradzki) odbył się „XI Międzynarodowy Festiwal Pieśni Patriotycznych i Żołnierskich” organizowany przez Stowarzyszenie Społeczne „Świnoujście-Kaliningrad-Olsztyn”. Wojskowy Zespół Wokalny „WIARUSY” im. ppłk. lek. Stanisława Szarmacha ze Słupska został na to artystyczne przedsięwzięcie zaproszony już po raz czwarty i wziął w nim udział. W festiwalu brało udział 21 podmiotów z Polski, Białorusi i Rosji. Festiwal odbył sie pod hasłem „MUZYKA JEDNOCZY”.
 

Czytaj więcej »

Święto Wojska Polskiego w garnizonie bez jednostek wojskowych

W Jeleniej Górze, podobnie jak w wielu innych miejscowościach kraju odbyły się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. To święto ważne dla mieszkańców, tym bardziej, że Jelenia Góra była swego czasu istotnym ośrodkiem wojskowym. Na terenie miasta nie stacjonują już jednostki Wojska Polskiego, jednakże emeryci wojskowi stanowią znaczącą ilość mieszkańców. To właśnie oni, byli żołnierze Wojska Polskiego wspólnie z władzami miasta zorganizowali uroczyste obchody żołnierskiego święta. Wśród zgromadzonych obecni byli: wiceminister Edukacji Marzena Machałek, posłanka Zofia Czernow, senator Krzysztof Mróz, Przewodniczący rady miasta Konrad Sikora wraz z grupą radnych, zastępcy prezydenta miasta Jerzy Łużniak i Piotr Paczóski, starosta jeleniogórski Anna Konieczyńska, burmistrzowie sąsiednich gmin, przedstawiciele partii politycznych i organizacji społecznych oraz władze Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i BWP na czele z prezesem płk. Edwardem Jakubowskim.
    Szczególny hołd należy oddać dla płk. Edwarda Jakubowskiego, który pomimo ukończenia 93 lat życia aktywnie uczestniczy w każdej patriotycznej uroczystości w rejonie jeleniogórskim.
    Wśród zgromadzonych turystów i mieszkańców było wielu członków Stowarzyszenia Radar na czele z prezesem płk. Markiem Gołębiowskim, członków Związku Żołnierzy Wojska Polskiego na czele z członkiem Zarządu Głównego gen. bryg. Bronisławem Peikertem, prezesem Zarządu Rejonowego mjr. Kazimierzem Kopaniarzem i prezesem Związku w Jeleniej Górze płk. Edwardem Basałygo.

Czytaj więcej »

Pasmo sukcesów WZW „Wiarusy” im. ppłk. lek. Stanisława Szarmacha

Bardzo dobrze Zespół „Wiarusy” wypadł podczas „I Festiwalu Pieśni Patriotycznych i Żołnierskich” w Słupsku, który odbył się w dniu 10 czerwca 2017 r. w Leśnym Kocie, którego organizatorem był Starosta Słupski oraz Stowarzyszenie Wilno-Grodno. Wojskowy Zespół Wokalny „Wiarusy” im. ppłk. lek. Stanisława Szarmacha zdobył główną nagrodę „GRAND PRIX”.
 

Czytaj więcej »

Święto Wojska Polskiego w Kłodzku

W dniu 15 sierpnia 2017 roku w Kłodzku pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego pod patronatem Starosty Kłodzkiego obchodzono Święto Wojska Polskiego. Organizatorem obchodów był Zarząd Rejonowy Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Kłodzku, przy wsparciu Urzędu Miasta w Kłodzku, Kłodzkiego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji i drukarni „Perfekta”.
    W uroczystości wziął udział poczet sztandarowy Zarządu Rejonowego Związku i poczet Państwowej Straży Pożarnej. Obecni byli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Kłodzku, Burmistrz Kłodzka i jego zastępca, kombatanci, delegacje służb mundurowych z Wojskowej Komendy Uzupełnień, Policji, Straży Miejskiej i Zakładu Karnego. W obchodach uczestniczyli również: harcerze ze Szczepu „Zawisza Czarny”, delegacja górników z Nowej Rudy, członkowie z Kół Związku, młodzież oraz mieszkańcy miasta i powiatu.
   Wartę honorową przy pomniku wystawiła Grupa Historyczna 10 Sudeckiej Dywizji Piechoty Wojska Polskiego.
 

Czytaj więcej »

Świdnica - Święto Wojska Polskiego

Już ósmy rok Świdnica samodzielnie obchodzi Święto Wojska Polskiego. Mimo upływu czasu od likwidacji garnizonu Świdnica jest wierna żołnierskiej tradycji. Skąd to się bierze? Niezaprzeczalnie ze świetnej współpracy przez 65 lat z jednostkami WP. Dzisiaj przypominają o tym Pomnik Sapera WP oraz tablica pamiątkowa na ścianie ratusza w Centrum Miasta.
 

Czytaj więcej »