Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Związek na co dzień

W Olsztynie uczczono Ofiary Katynia

Pracownicy i studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oddali 12 kwietnia 2024 r. hołd absolwentom wyższych uczelni związanych z Olsztynem, pomordowanym w 1940 roku przez radzieckie NKWD. Wśród nich byli też przedstawiciele Stowarzyszenia Absolwentów UWM:  prezes dr Bolesław Pilarek oraz wiceprezes mgr inż. Jerzy Pantak. Warto zaznaczyć, że obaj należą do olsztyńskiego Koła nr 21 Związku Żołnierzy WP.
    Uroczystość w Alei Ofiar Katyńskich przed pamiątkowym głazem na tzw. Kortowskiej Górce zorganizowały władze UWM i Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Olsztynie. Kwiaty i znicze złożyło kolegium rektorskie z prof. dr. hab. Jerzym Przyborowskim na czele, delegacja Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie z prezes Barbarą Gawlicką, przedstawiciel Delegatury IPN w Olsztynie oraz reprezentacje uczelnianych organizacji: Związku Nauczycielstwa Polskiego, NSZZ „Solidarność”, NZZ Pracowników UWM „Prawda”, Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego, Samorządu Doktorantów i Stowarzyszenia Absolwentów UWM.  Znicze zapalili też krewni ofiar.
    - Dzisiaj po raz kolejny ziemia kortowska połączy się z ziemią przechowującą pamięć o tragedii naszego narodu. Została ona przywieziona z Charkowa, Miednoje i Kuropat, miejsc, w których zamordowani zostali nasi rodacy - powiedział m.in. rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski. Wspomniał również o wojnach, które toczą się obecnie w Strefie Gazy oraz tuż za naszą wschodnią granicą. Napaść na Ukrainę spowodował ten sam agresor, który mordował Polaków w Katyniu i innych miejscach.
    Ziemię przywiezioną z Charkowa, Miednoje i Kuropat poświęcił ks. Piotr Dernowski, proboszcz parafii pw. św. Franciszka z Asyżu. Prezes Rodziny Katyńskiej Barbara Gawlicka, rektor Jerzy Przyborowski i przewodnicząca Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego Aleksandra Siwecka złożyli ją w minikrypcie pod głazem. Tym samym dołączyła do ziemi z Katynia, Smoleńska i Bykowni, ulokowaną tam kilka lat temu.
    W olsztyńskim kampusie uniwersyteckim takie uroczystości odbywają się od 2009 roku, kiedy to w 70. rocznicę napaści ZSRR na Polskę, otwarto Aleję Katyńską. Wzdłuż alei posadzono 26 dębów symbolizujących Polaków zamordowanych przez NKWD w Starobielsku lub Kozielsku. Później postawiono głaz z tablicą  poświęconą „Pamięci Ofiar Katyńskich Absolwentów Wyższych Uczelni Związanych z Olsztynem”. Znajdują się na niej 26 nazwiska. Są to: Paweł Aleksandrowicz, Roman Wincenty Błażejewski, Kazimierz Aleksander Karczewski, Feliks Szczęsny Karnicki, Kazimierz Kobardo, Józef Franciszek Komarski, Kazimierz Korybut-Daszkiewicz, Karol Kosiński, Stefan Stanislaw Kwiatkowski, Bolesław Leman, Władysław Linsenman, Gracjan Wacław Łapczyński, Lucjan Małecki, Witold Niczyperowicz, Andrzej Pelczar, Stanisław Piszcz, Antoni Rzeszotarski, Tadeusz Smoleński, Wacław Szymkowski, Ryszard Wilamowicz, Kazimierz  Henryk Woźny, Józef Zapaśnik, Witold Zygmunt Zapaśnik, Edward Żołnierkiewicz, Kazimierz Żuławski i Stanisław Ludwik Żurakowski.
    Przyjeżdżający do Olsztyna od strony Warszawy mogą łatwo znaleźć to miejsce. Wystarczy zjechać w lewo na pierwszych światłach, minąć Bibliotekę Uniwersytecką i skierować się pod widoczny z daleka kościół. Alei Ofiar Katyńskich zaczyna się na jego tyłach i biegnie w dół, w kierunku domów studenckich.

Jerzy PANTAK
Fot.: Jerzy PANTAK i Agnieszka SZULICH

 

« Powrót do listy