Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

Uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego w Lublinie

15 sierpnia 2023 r. w Lublinie odbyły się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego - jednego z najważniejszych świąt w Rzeczpospolitej.
   Tegoroczne obchody w Lublinie rozpoczęła msza święta, którą poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem nieznanego żołnierza.  
    Delegacja ZW Związku Żołnierzy Wojska Polskiego na czele z płk. Tadeuszem Hawrylinką wystąpiła wspólnie ze Stowarzyszeniem Seniorów Lotnictwa RP i Fundacją Monte Cassino.

    Po nabożeństwie poczty sztandarowe, w tym poczet ZW ZŻWP, pododdziały i zgromadzeni goście przeszli z Archikatedry na Plac Zamkowy, gdzie uroczystości rozpoczęło złożenie meldunku szefowi sztabu 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, odegranie hymnu państwowego przez orkiestrę wojskową i podniesienie  flagi  Rzeczpospolitej  Polskiej.  
    Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Po zakończeniu uroczystości na Placu Zamkowym uczestnicy przeszli na błonia pod lubelskim Zamkiem. Tam, do godziny 17.00 trwał piknik wojskowy.  
    Nie tylko dla miłośników militariów, ale i dla mieszkańców Lublina piknik patriotyczny w ramach Święta Wojska Polskiego był wyjątkową atrakcją. Na Błoniach pod Zamkiem pojawiły się historyczne  pojazdy  i  sprzęt  z  okresu  II  wojny  światowej.
   Historycznego sznytu dodali rekonstruktorzy z Grupy Edukacji Historycznej Fundacji  Niepodległości, którzy pojawili  się  w mundurach  oraz  z  wyposażeniem  i  uzbrojeniem  żołnierzy  walczących  pod  dowództwem  generała  Władysława Andersa  we Włoszech.  
    Pod hasłem „Mocni razem - służymy Ojczyźnie i Społeczeństwu”, w sobotę, 19 sierpnia 2023 roku o godz. 19.00, w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego w Lublinie odbył się wyjątkowy koncert  plenerowy w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego oraz Orkiestry Wojskowej z Lublina pod batutą Krzesimira Dębskiego i kpt. Pawła Kołodzieja.
    Wydarzenie zorganizowane z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego było pierwszym i unikatowym tego typu przedsięwzięciem w Lublinie.
    Starannie dobrany i zaaranżowany repertuar koncertu podzielony został na dwie części. W pierwszej prezentowane były utwory muzyki klasycznej, nawiązujące do chwały oręża polskiego, natomiast w drugiej - najpiękniejsze utwory autorstwa, w aranżacji i pod batutą kompozytora.
    Organizatorami koncertu byli: Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Prezydent Miasta Lublina  Krzysztof  Żuk,  Dyrektor Filharmonii  Lubelskiej im. H. Wieniawskiego Zuzanna Dziedzic oraz  Szef  Ośrodka  Zamiejscowego  w  Lublinie  Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Jerzy Flis.
    Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.  
   Koncert, niosący przesłanie „Mocni razem - służymy Ojczyźnie i Społeczeństwu”, był manifestacją  jedności, a zarazem pokazem artystycznych umiejętności środowiska cywilnego i wojskowego. Tłum melomanów i sympatyków Wojska Polskiego wypełnił nie tylko wszystkie miejsca siedzące, ale również trawnik na pobliskim wzgórzu.  
   Sierpniowemu koncertowi plenerowemu towarzyszył także piknik militarny na placu Teatralnym przed Centrum Spotkań Kultur w Lublinie, który rozpoczął się o godz. 16.00.   
    Na Pikniku można było obejrzeć uzbrojenie i  wyposażenie Wojska Polskiego:  MRAP Cougar, PDR Żmija, Rosomak, Poprad - reprezentowane przez: 19 Lubelską Brygadę Zmechanizowaną, 2 Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej, 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy oraz 1 Dębliński Batalion Drogowo-Mostowy. Stoiska promocyjne wystawiła: Żandarmeria Wojskowa w Lublinie, OSP Moszenki, OSP Piotrowice Wielkie, OSP Garbów oraz Wojskowe Centrum Rekrutacji w Lublinie.  
   Można było porozmawiać z operatorami, poznać podstawowe dane prezentowanego uzbrojenia oraz rozsmakowania się w grochówce serwowanej prosto z wojskowej kuchni polowej, a w punktach informacyjno-promocyjnych przeprowadzenia rozmów z żołnierzami na temat specyfiki i możliwości wstąpienia do służby wojskowej.
    Zorganizowanie  koncertu i pikniku militarnego nie byłoby możliwe bez partnerów, którzy  wymiernie  wsparli ideę przedsięwzięcia. Był wśród nich Zarząd Wojewódzki Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Lublinie. Organizatorzy złożyli im serdeczne podziękowanie.

Por. w st. spocz. Stanisław DĄBROWSKI

 

« Powrót do listy