Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

SŁUPSKI ZWIĄZEK ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO UCZCIŁ 42. ROCZNICĘ POWSTANIA

14 czerwca 2023 roku, w Centrum Organizacji Pozarządowych i Organizacji Społecznych przy ul. Niedziałkowskiego 6 w Słupsku, odbyło się uroczyste posiedzenie Zarządu Rejonowego z okazji 42-tej rocznicy powstania naszego Związku. Ponadto na posiedzeniu omówiono sprawy związane z bieżącą działalnością Zarządu Rejonowego oraz kół Rejonu Słupskiego.
    Posiedzenie prowadził początkowo Wiceprezes ZR płk Jan Karaś, a po przybyciu - Prezes Zarządu ppłk Romuald  Detmer.
  W posiedzeniu, oprócz członków Zarządu Rejonowego, uczestniczyli: Przewodniczący Rejonowej Komisji Rewizyjnej, Przewodniczący Rejonowego Sądu Koleżeńskiego oraz prezesi większości kół: ze Słupska oraz z terenu. Nie przybyli, z różnych względów, prezesi kół:  nr 9 z Czarnego i nr 13 ze Złocieńca. Na posiedzenie przybyli również honorowi prezesi kół: nr 1 i 2 ze Słupska oraz nr 11 z Człuchowa.
    Miło było też nam gościć również Kolegów z Koszalina w osobach: Prezesa ZR ZŻWP w Koszalinie - płk. Zdzisława Jordanka oraz Przewodniczącego Głównego Sądu Koleżeńskiego ZŻWP - Kolegę ppłk. Andrzeja Niskiego.
   Oprócz uczestników posiedzenia - członków Związku - przybyli również zaproszeni goście z zaprzyjaźnionych stowarzyszeń, funkcjonujących na Ziemi Słupskiej w osobach:
    - Wiceprezeskę Naczelnej Organizacji Technicznej w Słupsku Panią Krystynę Popiel,
    - Delegację z Fundacji „Walkyria” pod kierownictwem jej Szefowej Pani Ewy Broda,
     - Rektorkę Słupskiego Uniwersytetu III Wieku Panią Halinę Szurim,
     - Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół 28 SPLM Kolegę Ryszarda Kurasa.

    Z uwagi na uroczysty charakter naszego posiedzenia jego porządek został poszerzony o trzy dodatkowe elementy.
   Na początku jego uczestnicy zostali zaproszeni do funkcjonującej w Słupsku Izby Historii Kolei w Słupsku, w której jej twórcy, organizatorzy i opiekunowie, panowie: Edward Kasielski, Ireneusz Kilichowski oraz Ryszard Nikiciuk, pokazali nam zgromadzone w Izbie eksponaty, obrazujące historię słupskiej kolei oraz przedstawili garść własnych wspomnień z lat pracy w tej firmie.
   Drugim dodatkowym elementem była informacja oficera ABW na temat zadań i zakresu działalności Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Przedstawiciel ABW omówił również wachlarz zagrożeń jakie mogą dotyczyć wszystkich obywateli, wynikających w ogromnych możliwości dzisiejszej techniki, szczególnie w zakresie inwigilowania danych wrażliwych dotyczących osób, instytucji, organizacji oraz państwa. W zalewie informacji docierających do nas różnymi sposobami i drogami trudno dostrzec zagrożenia, więc korzystając ze środków elektronicznych należy zachować daleko idącą ostrożność w dzieleniu się informacjami o sobie i najbliższych, a także chronić wszelkie swoje hasła, kody, dane osobowe i adresowe. Zgody na używanie plików cokies dawać bardzo rozważnie.
   Trzecim elementem posiedzenia była prelekcja Kolegi Dariusza Iwińskiego w formie prezentacji komputerowej, zawierająca informacje o powstaniu i historii Związku Żołnierzy WP, w tym jego struktur w Rejonie Słupskim. Przedstawiono w nim informacje o Związku od chwili jego powstania w 1981 roku do dnia dzisiejszego.
    Ważnym przedsięwzięciem wykonanym w związku z jubileuszowym posiedzeniem Zarządu, podkreślającym jego rocznicowy charakter, była przygotowana przez Agnieszkę i Macieja Suligów, przy wsparciu kolegów Henryka Wagermana i Stanisława Kopycińskiego, wystawa fotograficzna przedstawiająca fotografie z życia Związku w Rejonie Słupskim. Zobrazowano w niej ważne wydarzenia w 42 letniej historii funkcjonowania Związku w Słupsku oraz garnizonach, w których działalność prowadzą nasze koła.
   W związku ze śmiercią naszego Kolegi Zbysława Konewki, byłego Kierownika Sekcji Socjalno-Zdrowotno-Bytowej zaistniała potrzeba wyznaczenia nowego Kierownika. Uchwałą Zarządu Rejonowego jednogłośnie na tą funkcję został powołany Kolega Stanisław Chwałkowski. Poszukujemy nowego chętnego, który wspomógłby Kolegę Chwałkowskiego w tej pracy. Prezes ZR zwrócił się do obecnych na posiedzeniu prezesów kół ze Słupska, o rozpoznanie i pomoc w znalezieniu odpowiedniego kandydata.
    Oprócz powyższych spraw w czasie posiedzenia przedstawiono informacje o zawirowaniach wokół ubezpieczenia grupowego, jakie miały miejsce w miesiącach listopad i grudzień 2022 roku oraz o aktualnym stanie związkowym ubezpieczeniu grupowym w PZU.  Ponadto Skarbnik ZR koleżanka Elżbieta Szokalska przedstawiła informację o aktualnym stanie środków finansowym jakie ma w dyspozycji Zarząd Rejonowy w Słupsku.
    Generalnie Zarząd Rejonowy w Słupsku ocenia, że stan finansów ZR jest na razie dobry, chociaż Zarząd coraz więcej środków musi przeznaczać na pokrycie kosztów funkcjonowania Biura Zarządu i to zarówno w zakresie zapłaty za korzystanie z mediów w wynajętym na Biuro lokalu, jak i pokrycia kosztów materiałów biurowych oraz usług typu: poczta, Internet, bank, itp.
   W wystąpieniach zaproszonych gości były przekazane gratulacje i życzenia z okazji jubileuszu 42-lecia powstania Związku. Wiceprezes Naczelnej Organizacji Technicznej w Słupsku Pani Krystyna Popiel przekazała dla Prezesa Zarządu Rejonowego ZŻWP w Słupsku zaproszenie do udziału w obchodach 55 rocznicy powstania Naczelnej Organizacji Technicznej, które mają odbyć się w dwóch turach: inauguracja 21 czerwca, a druga tura 29 września w Słupskim Ratuszu.
   Bardzo osobliwy podarunek przekazała naszemu Związkowi Pani Ewa Broda Szefowa Stowarzyszenia Walkyria. Są to zamknięte w szklanej ampułce to prochy oficerów, których groby odkryto na tzw. „Łączce” na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, w czasie prac ekshumacyjnych. Oficerowie Ci (przeważnie żołnierze AK) byli ofiarami eksterminacji dokonywanych przez władze komunistyczne po zakończeniu II Wojny Światowej, w końcu lat 40-tych i na początku lat 50-tych XX wieku. Prezes Romuald Detmer bardzo podziękował ofiarodawczyni za ten specjalny dar i zapewnił, że znajdzie on godne miejsce wśród eksponatów znajdujących się w zasobach Zarządu Rejonowego ZŻWP w Słupsku. W czasie wręczania tego osobliwego daru wszyscy obecni wstali i uczcili prochy zmarłych minutą ciszy.
   Na zakończenie posiedzenia Zarządu Rejonowego odbyła się miła uroczystość uhonorowania wyróżnieniami związkowymi członków Związku oraz osób, z którymi związek współpracuje.
   I tak Zarząd Główny ZŻWP wyróżnił:
     1. Wpisem do Honorowej Księgi Zasłużonych dla ZŻWP, kolegów:
         - płk Jan Olech,
         - kmdr ppor. Wiesław Dąbrowski.
     2. Krzyżem Złotym z Gwiazdą ZŻWP, kolegów:
         - mjr Andrzej Kowalewski,
         - kpt. Janusz Grochowski.
     3. Srebrnym Krzyżem ZŻWP, kolegę:
         - Jan Reihert.
     4. Brązowym Krzyżem ZŻWP, kolegę:
         - ppłk Mirosław Zhielke.
     5. Odznaką Honorową ZŻWP, kolegę:
         - płk Wiesław Fabisiński.
     6. Brązowym Medalem „Za Wybitne Zasługi dla ZŻWP”, kolegów:
         - Paweł Lisowski,
         - kpt. Tomasz Cios,
         - kpt. Mirosław Wychadańczuk,
         - Leszek Kuliński.
     Zarząd Rejonowy ZŻWP w Słupsku wyróżnił:
     1. Wpisem do Honorowej Księgi Zasłużonych dla ZŻWP w Rejonie Słupskim, kolegów:
         - kmdr por. pil. Witold Guz,
         - st. chor. sztab. Kazimierz Bednarski,
         - kpt. Józef Lalewicz.
     2. Nagrodą rzeczową, kolegów:
         - Wojciech Iwanowski,
         - Zbigniew Nowicki,
         - Jan Beme,
         - Zbigniew Panek.
   W związku z faktem, że niektórzy koledzy by uczestniczyć w posiedzeniu Zarządu Rejonowego musieli odbyć daleką drogę organizatorzy zapewnili wszystkim strawę w postaci kawy, herbaty ciastek oraz obfity obiad po zakończeniu posiedzenia.

Tekst: Jan KARAŚ
Foto: Maciej SULIGA

 

« Powrót do listy