Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

W Opolu „SKORPIONY” i ZŻWP oraz władze Opola uczciły 78. rocznicę bitwy o Monte Cassino

W obchodach 78. rocznicy Bitwy o Monte Cassino uczestniczyli samorządowcy, młodzież i delegacje Stowarzyszenia 10. Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej z prezesem płk. Antonim Tkaczem i Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z prezesem Zarządu Wojewódzkiego w Opolu płk. Zbigniewem Owczarkiem.
    W ramach obchodów odbył się Apel Pamięci. Żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej oddali salwę honorową i złożono wiązanki kwiatów. Uroczystość na Placu Wolności zakończył krótki koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Lądowych z Wrocławia. Zagrano miedzy innymi: marsz hymn  Skorpionów - „Gdy grają motory” i „Czerwone maki pod Monte Cassino”.
    Rocznicowym obchodom towarzyszył sprzęt z czasów II wojny światowej. Przy opolskim placu Wolności można było obejrzeć samochody, które były wykorzystywane między innymi podczas walk o Monte Cassino.
    W rocznicę bitwy ze „Skorpionami” spotkał się także Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Złożono także kwiaty na grobie pułkownika Stanisława Glińskiego, który walczył o Monte Cassino.
   Bitwa o Monte Cassino to jeden ważnych, nie tylko  symbolicznych momentów II wojny światowej. W walkach wyróżnili się polscy żołnierze. Monte Cassino zostało zdobyte przez II Korpus Polski, którego dowódcą był generał Władysław Anders. Walki o Monte Cassino trwały od 17 stycznia do 19 maja 1944 roku. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy.
   W Opolu rocznica bitwy o Monte Cassino obchodzona jest od 1993 roku. Wówczas 5. Brygada Pancerna przejęła tradycję legendarnego 4. Pułku Pancernego „Skorpion”. Przypomniał o tym  ppłk rez. Zbigniew Koziarz, prezes Stowarzyszenia „Pancerny Skorpion”. Żołnierze 5. Brygady Pancernej  pielęgnują tradycje legendarnych „Skorpionów”. Stowarzyszenie, skupia  byłych żołnierzy 5. brygady i już niewielu żyjących byłych żołnierzy 4. Pułku Pancernego „Skorpion”, który walczył w tej bitwie.

 

« Powrót do listy