Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

Oświadczenie

Zamieszczamy oświadczenie kmdr. dr. Ryszarda Czarnoty w bulwersującej sprawie, którą wymyślili niektórzy radni w Gdańsku dotyczącej zlikwidowania Czołgu Pomnika w Gdańsku.
    W tej sprawie zwrócił się do kmdr. dr. Ryszarda Czarnoty, jako członka Kolegium ds. Dziedzictwa Kulturowo-Historycznego przy Marszałku Województwa Pomorskiego (dawna Rada Kombatantów) Kierownik Referatu Organizacyjno-Protokolarnego w Biurze Prezydenta miasta Gdańska Pan Maciej Kukla.
    Oświadczenia takie w podobnej formie opracowali także pozostali członkowie Kolegium reprezentujący inne Związki i Stowarzyszenia.

    Należy zaznaczyć, że Pomnik jest oryginalnym czołgiem T-34 z krótkolufowym działem 76 mm o numerze bojowym 121 z czasów II wojny światowej, upamiętniającym czołgistów biorących udział w walkach wyzwoleńczych Gdańska. Czołg pomalowany na kolor zielony stoi na płycie betonowej znajdującej w Alei Zwycięstwa w Gdańsku na murowanej platformie wyłożonej płytami z piaskowca i betonu, zaś z tyłu za pomnikiem znajdują się maszty flagowe.
    Na frontowej części czołgu, na tablicy brązowej, wypukły napis: POMNIK CZOŁG T 34 1 BRYGADY PANCERNEJ IM. BOHATERÓW WESTERPLATTE KTÓRY W MARCU 1945 R. WALCZYŁ O POWRÓT GDAŃSKA DO MACIERZY.
    Po lewej stronie napisu wypukły wizerunek Orła bez korony.
    W czerwcu 2017 r. przeprowadzono gruntowne prace naprawczo-oczyszczające czołg. Czołg został na nowo pomalowany w zielonym, historycznym kolorze zgodnym z kolorystyką czołgów z okresu II wojny światowej.

 

« Powrót do listy