Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

OBYWATELSKI PROJEKT USTAWY „RENTA WDOWIA” - PROCES LEGISLACYJNY

 

W dniu 6 lipca 2023 r. na 78. posiedzeniu Sejmu RP od godz. 17.42 odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk nr 3292).
    Renta wdowia to realne wsparcie nawet dla 1,5 miliona osób w całej Polsce, w większości kobiet, które po stracie współmałżonka nie są w stanie samodzielnie utrzymać domu, dlatego proponujemy, żeby można było wybrać tę opcję, która daje większy przychód: wdowa może albo zachować swoją emeryturę, a do tego uzyskać dodatek 50% renty po mężu, albo wybrać rentę po mężu i dodać 50% swojej emerytury.

 

 

Tej części 78. posiedzenia Sejmu RP przewodniczył wicemarszałek Sejmu IX kadencji Włodzimierz Czarzasty.
   Jako pierwszy wystąpił Arkadiusz Iwaniak poseł Klubu Lewicy, przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, który szczegółowo uzasadnił obywatelski projekt ustawy dotyczący wprowadzenia renty wdowiej.

W poselskiej dyskusji kolejno głos zabierali:
     - Sebastian Koćwin,
     - Ewa Kozanecka,
     - Joanna Frydrych,
     - Arkadiusz Iwaniak,
     - Bożena Żelazowska,
     - Paulina Hennig-Kloska,
     - Artur Dziambor,
     - Wanda Nowicka,
     - Paulina Matysiak,
     - Henryka Krzywonos-Strycharska,
     - Aleksandra Gajewska,
     - Anna Wojciechowska,
     - Małgorzata Tracz,
     - Ewa Kołodziej,
     - Katarzyna Kotula,
     - Grzegorz Rusiecki,
     - Rafał Adamczyk,
     - Iwona Maria Kozłowska,
     - Michał Szczerba,
     - Monika Rosa,
     - Mirosław Suchoń,
     - Marcin Porzucek,
     - Urszula Rusecka,
     - Barbara Bartuś,
     - Artur Dziambor,
     - Stanisław Szwed,
     - Arkadiusz Iwaniak,
     - Sebastian Koćwin.

Na zakończenie tej części 78. posiedzenia wicemarszałek Sejmu IX kadencji Włodzimierz Czarzasty poinformował, że Marszałek Sejmu RP po zasięgnięciu opinii Prezydium Sejmu IX kadencji proponuje skierować projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk nr 3292) do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w celu rozpatrzenia. Nie zgłoszono żadnego sprzeciwu i tym samym dalsze prace legislacyjne będą odbywały się w wyżej wymienionej Komisji.

Poniżej przedstawiamy pełny zapis video z posiedzenia w Sejmie w dniu 6 lipca 2023 r.

Jeżeli pragniesz szczegółowo obejrzeć i wysłuchać obrady, które dotyczyły pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej, przejdź na poniższy obrazek i następnie na boczny suwak i przesuń szary pasek na obszar na którym zauważysz nazwisko Arkadiusz Iwaniak oraz godzinę 17:42:55.

Następnie kliknij na obszar „Arkadiusz Iwaniak”, który gdy będzie podświetlony na czerwono to oznacza, że możemy obejrzeć i odsłuchać to wystąpienie.

 

 


 

W Sejmie trwają prace legislacyjne dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej - druk nr 3292.
    Projekt dotyczy wprowadzenia nowej reguły zbiegu prawa do nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem renty rodzinnej, wojskowej renty rodzinnej, policyjnej renty rodzinnej lub renty rodzinnej z ubezpieczenia społecznego rolników z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi.

 

 

 

 

 

 

 

X     X     X

 

W dniu 11 kwietnia 2023 r. zakończono akcję zbierania podpisów poparcia pod obywatelskim projektem ustawy „RENTA WDOWIA”.
    Pełnomocnik obywatelskiego komitetu poseł Arkadiusz Iwaniak podsumowując akcję zbierania podpisów poinformował, że pod obywatelskim projektem ustawy „Renta Wdowia” zebrano 202 156 podpisów.
    Pod tym projektem podpisywały się zarówno osoby starsze, jak i młodsze, które rozumieją, że odpowiedzialność za seniorów spada na młodsze pokolenia, które muszą wspierać seniorów.
  Ocenia się, że w 2030 roku ponad 50 % gospodarstw jednoosobowych emeryckich to będą to gospodarstwa osób powyżej 65. roku życia, a niemal 20 % z tego będą to gospodarstwa emerytów osób powyżej 80. roku życia.
   Arkadiusz Iwaniak podziękował osobom i organizacjom, które zaangażowały się w tę zbiórkę. Wśród wymienionych znalazły się Federacja Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP oraz Związek Żołnierzy Wojska Polskiego.

Warto przypomnieć, że  Lewica, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oraz liczne organizacje społeczne proponują, aby pozostała przy życiu osoba może zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia.
    Obecnie renta rodzinna w przypadku, gdy umrze jeden ze współmałżonków wynosi 85 procent wyższego świadczenia. Obywatelski projekt ustawy przewiduje również, że prawo do renty wdowiej będą mieli wszyscy uprawnieni do świadczeń, nie tylko ubezpieczeni w ZUS, ale także w KRUS oraz emeryci mundurowi. Swoimi zapisami obejmuje również osoby, które zostały wdową lub wdowcem nawet kilka lat temu.
    Dziękuję wszystkim stowarzyszeniom członkowskim FSSM RP, a także ich członkom którzy zaangażowali się w akcję zbierania podpisów. To dzięki Waszemu zaangażowaniu usłyszałem wiele słów podziękowania od osób przyjmujących i liczących głosy.

Przewodniczący FSSM RP
Henryk Budzyński

 

 


 

Szanowni Państwo,

w imieniu Pana Arkadiusza Iwaniak Posła na Sejm RP, zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w zbiórce podpisów w sprawie zarejestrowanego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Renta wdowia" na rzecz ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.
    Renta wdowia to realne wsparcie nawet dla 1,5 miliona osób w całej Polsce, w większości kobiet, które po stracie współmałżonka nie są w stanie samodzielnie utrzymać domu, dlatego proponujemy, żeby można było wybrać tę opcję, która daje większy przychód: wdowa może albo zachować swoją emeryturę, a do tego uzyskać dodatek 50% renty po mężu, albo wybrać rentę po mężu i dodać 50% swojej emerytury.

Milena Wilkońska
Dyrektor Biura Poselskiego
Arkadiusza Iwaniak
ul. Rajmunda Rembielińskiego 8
09-400 Płock

 


 

Szanowne Koleżanki! Szanowni Koledzy!

W ślad za informacją z dnia 4 stycznia 2023 r. dotyczącą obywatelskiego projektu ustawy „Renta Wdowia”, w załączeniu przesyłamy komplet dokumentów dotyczących zbierania podpisów poparcia dla projektu.

Prosimy o informowaniu o akcji zbierania podpisów i jej propagowanie.

Zbieranie podpisów do 15 marca 2023 r.

Życzymy powodzenia w zbieraniu podpisów poparcia!!!

 

 

 

 

 

 

 

 


 

I N F O R M A C J A

o posiedzeniu

Obywatelskiego Komitetu

Inicjatywy Ustawodawczej

 

W dniu 4 stycznia 2023 r. z inicjatywy Nowej Lewicy, w Sejmie odbyło się posiedzenie Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

W spotkaniu wzięli udział przywódcy nowej Lewicy, Włodzimierz Czarzasty, Adam Zandberg, Robert Biedroń, a także znani aktywiści: Wanda Nowicka, Magdalena Blejat, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk oraz Tomasz Trela. W skład Komitetu weszli przedstawiciele ponad 20 stowarzyszeń reprezentujących środowiska seniorów.

Służby mundurowe reprezentowali:
     - Henryk Budzyński - Federacja Stowarzyszeń Służb Mundurowych,
     - Marek Bielec i Stanisław Kalski - Związek Żołnierzy Wojska Polskiego,
     - Ryszard Grosset - Związek Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP,
     - Antoni Duda - Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych.

Celem projektu jest umożliwienie wdowie (wdowcowi) całkowitego lub częściowego wykorzystania świadczenia emerytalno-rentowego po zmarłym małżonku.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych obowiązuje zasada wypłaty jednego świadczenia. Zasada ta nie dotyczy wyjątków, o których mowa w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych. W przypadku zbiegu prawa do emerytury oraz renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego  wpłaca się jedno świadczenie w całości, a drugie w połowie. Prawo do dwóch świadczeń emerytalnych mają także żołnierze (funkcjonariusze), którzy wstąpili do służby po dniu 2 stycznia 1999 r.
    Obecnie osoba uprawniona do kilku świadczeń musi dokonać wyboru, które świadczenie chce otrzymywać, a jeśli samodzielnie nie podejmie decyzji, właściwy organ emerytalno-rentowy będzie wypłacał jej świadczenie wyższe.

Projekt ustawy o rencie wdowiej przewiduje wprowadzenie nowej zasady zbiegu prawa do nabytej z tytułu bycia wdową (wdowcem) renty  rodzinnej, wojskowej renty rodzinnej, policyjnej renty rodzinnej lub renty rodzinnej z ubezpieczenia społecznego rolników z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi.

Zgodnie z projektem, w razie zbiegu przysługującego z tytułu bycia wdową lub wdowcem prawa do renty rodzinnej, wojskowej renty rodzinnej, policyjnej renty rodzinnej,  a także renty z ubezpieczenia społecznego rolników z prawem do emerytury, emerytury wojskowej, emerytury policyjnej, wojskowej renty inwalidzkiej, policyjnej renty inwalidzkiej, emerytury rolniczej, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego  świadczenia kompensacyjnego, renty z tytuł niezdolności do pracy, renty rolniczej tytułu  niezdolności do pracy, osobie uprawnionej wypłaca się rentę wdowią w jednym z poniższych wariantów, w zależności od wyboru dokonanego przez osobą uprawnioną.

Wariant pierwszy zakłada, że osobie uprawnionej przysługuje renta rodzinna po zmarłym małżonku powiększona o 50 % przysługującej jej emerytury, emerytury wojskowej, emerytury policyjnej, wojskowej renty inwalidzkiej, policyjnej renty inwalidzkiej, emerytury rolniczej, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, albo renty z tytułu niezdolności do pracy.

Wariant drugi zakłada, że osobie uprawnionej wypłacać się będzie przysługującą jej emeryturę, emeryturę wojskową, emeryturę policyjną, wojskową rentę inwalidzką, policyjną rentę inwalidzką, emeryturę rolniczą, świadczenie przedemerytalne, rentę z tytułu niezdolności do pracy, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne powiększone o 50 % renty rodzinnej po zmarłym małżonku.

Zasada ta nie będzie obejmować osób pobierających najwyższe świadczenia emerytalno-rentowe. Z tego powodu wysokość renty wdowiej, bez względu na wysokość własnego świadczenia emerytalno-rentowego, które przysługuje wdowie (wdowcowi) oraz renty rodzinnej przysługującej wdowie (wdowcowi) po zmarłym małżonku, renta wdowia nie może przekroczyć trzykrotności miesięcznej kwoty przeciętnej emerytury wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ogłoszonej przez Prezesa ZUS. W chwili wniesienia projektu wysokość renty wdowiej nie mogłaby przekroczyć kwoty 7.625,85 zł.

Projekt zakłada, że świadczeniobiorca musi dokonać wyboru, które świadczenie ma otrzymywać w całości, a które w wysokości 50 %. Z tego powodu organy emerytalno-rentowe będą zmuszone do poinformowania świadczeniobiorców o nowych przepisach oraz wynikających z niej możliwościach.

Mając na uwadze stan finansów publicznych projektodawca proponuje osiągnięcie docelowego wskaźnika 50 % w kilku etapach przyjmując w pierwszym półroczu obowiązywania ustawy wskaźnik 15 % i zwiększenie go w drugim półroczu do 20 %.  Model docelowy zostałby osiągnięty w drugim roku obowiązywania ustawy.

Po zakończeniu spotkania Komitet złożył do Marszałkini Sejmu zawiadomienie o utworzeniu Komitetu wraz z niezbędnymi załącznikami. Jeśli zawiadomienie jest prawidłowe Marszałkini Sejmu w ciągu 14 dni wyda postanowienie o przyjęciu zawiadomienia.

Po otrzymaniu postanowienia Marszałkini Sejmu, pełnomocnik Komitetu ogłasza w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim: fakt nabycia osobowości prawnej, adres Komitetu, miejsce udostępnienia projektu ustawy do publicznego wglądu. Od tego dnia można rozpocząć zbieranie podpisów pod projektem ustawy. Pod projektem ustawy pochodzącej z inicjatywy obywatelskiej musi się podpisać, co najmniej 100 000 obywateli, którzy mają prawo wybierania do Sejmu.
    Wzór listy do zbierania podpisów wraz z krótką instrukcją wypełnienia zostanie rozesłany w najbliższych dniach.

Prawo do renty wdowiej będzie przysługiwało wszystkim osobom, które nabyły prawo do renty rodzinnej (wojskowej renty rodzinnej, policyjnej renty rodzinnej) i prawa świadczeń emerytalno-rentowych przed wejściem ustawy oraz osobom, które nabędą je po wejściu ustawy w życie.

W związku z tym w proces zbierania podpisów należy włączyć jak najwięcej osób, bowiem liczba zebranych podpisów świadczyć będzie o społecznym poparciu projektu.

W trakcie nieoficjalnych rozmów przedstawiciel służb mundurowych wysunął pod adresem polityków propozycję podjęcia podobnej inicjatywy dotyczącej prawa do pobierania drugiej emerytury. Rozmowy na ten temat będą kontynuowane.

    

Henryk BUDZYŃSKI

 


 

 

« Powrót do listy