Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

Pomorska inicjatywa

Pomorski Zarząd Wojewódzki ZŻWP pod koniec 2023 roku uzyskał siedzibę w Centrum Weterana i Organizacji Pozarządowych w Gdańsku. Stało się to możliwe dzięki właściwemu rozumieniu przez władze miasta Gdańska potrzeb różnych stowarzyszeń, związków i organizacji czy grup wsparcia tutaj istniejących, a które swoich stałych obiektów nie posiadały. Te instytucje działające w systemie non profit mogą o wiele bardziej skutecznie pomagać potrzebującym, gdy mają bazy, w których można stwarzać skuteczne wspomaganie. Można wówczas dotrzeć szerzej i głębiej, z lepszym wynikiem, wartościowym społecznie.
   Prezes Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP ppłk Zbigniew Drozdek szybko zorientował się, iż nadarza się rzadka okazja do próby zintegrowania i poszerzenia wpływów związku na wszystkie środowiska byłych żołnierzy, weteranów czy rekonstruktorów militariów, jak również innych grup korzystających z Centrum.
   Pośród seniorów znajduje się bardzo wielu ludzi o bogatym dorobku życiowym i intelektualnym, z którego trzeba, można, a nawet należy korzystać dla dobra innych. Są liczne osoby umiejące zainteresować innych, tym, co mogą, przekazać innym a po odejściu z „linii” tkwili w kokonach odepchnięcia. Są w stanie przedstawić mnóstwo aspektów bogatego życia środowisk, czy nawet obszarów kraju, które jakże często są zapomniane. Wiemy, że fakty istnieją i są niezmienne, tyle że wiele z nich jest nieustannie poprawianych czy dopasowywanych do bieżących potrzeb politycznych.
    W obecnym stuleciu funkcjonuje głęboka i popularna wiara we wszechwiedzę Internetu czy wszechmoc AI, mogących rozwiązać wszystko, co także nie jest prawdziwe. Stąd fakty to jedno a ich interpretacje, a nawet eliminacje to drugie życie zwłaszcza funkcjonujące w żywej tkance społeczeństw.
    W pewnym sensie w ostatnich latach powróciliśmy do podwójnych standardów znanych z lat pięćdziesiątych; wiedzy własnej oraz postaw prezentowanych na zewnątrz. Pora ten epizod pokonać.
    15 listopada 2023 r. do Centrum Weterana na zaproszenie PZW ZŻWP przybyło ponad 30 reprezentantów środowisk byłych żołnierzy oraz kilku członków innych stowarzyszeń korzystających z obiektu spotkań.
    Spotkali się tam z kmdr. por. w st. spocz. Józefem Wąsiewskim, kustoszem tradycji, chwały i sławy oręża polskiego, który mówił o przebiegu ceremonii zaślubin Polski z morzem dokonanej przez gen Józefa Hallera w Pucku i jego konsekwencjach.

   Skupił uwagę na tym, jak różniły się oficjalne hurrapatriotyczne relacje od puckiej rzeczywistości. Wskazał, że gen. Haller sam przyczynił się do zagmatwania dziejów tego historycznego wydarzenia, relacjonując nieco inaczej przebieg zdarzeń w trzech rękopisach oraz we Wspomnieniach. Dotyczyło to nawet fundamentalnej kwestii: obrączek czy pierścieni otrzymanych od Polonii w Gdańsku.
    Przedstawił tzw. szorstką przyjaźń gen. Hallera i naczelnika Piłsudskiego od pierwszego ich spotkania przed I wojną światową.
    Najciekawszym fragmentem wystąpienia okazał się zarys tego, co zaczęło się już 10 lutego 1920 roku po zaślubinach w Pucku, a doprowadziło do interpelacji poselskiej i powołaniu specjalnej komisji sejmowej w lipcu 1920. Ta dziesięcioosobowa komisja pod przewodnictwem ks. Franciszka Bolta zajęła się wszelkimi błędami, a nawet przestępstwami popełnianymi na Pomorzu przez nadesłane z Polski osoby na wszelkiego rodzaju stanowiska i uprawiające jak to określono w raporcie polityki typowej dla okupowanego kraju kolonialnego.
   Spotkanie to - jak się wydaje - stanowiło dobry zaczyn do planowanej serii spotkań w ramach wymiany poglądów na różne sfery mało znanych wydarzeń z przeszłości.
   Kolejne spotkanie ma dotyczyć kontrowersyjnej postaci wiceadmirała Jerzego Świrskiego, dowódcy trzech Flot (ukraińskiej, polskiej Marynarki Wojennej w II RP i PSZ).

kmdr por. Roman AUGUSTYNIAK

 

« Powrót do listy