Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

60. URODZINY 7. ŁUŻYCKIEJ DYWIZJI DESANTOWEJ

W bieżącym roku mija 60 rocznica sformowania 7. Łużyckiej Dywizji Desantowej. Liczne grono byłych żołnierzy wszystkich jednostek, noszących „Niebieskie Berety” oraz ich sympatycy zorganizowali szereg imprez rocznicowych oraz popularyzujących ludzi i pododdziały 7. ŁDD. Wiele pracy w zorganizowanie tej rocznicy włożyli członkowie i kierownictwo „Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków Niebieskich Beretów, Zarząd Rejonowy ZŻWP w Słupsku, WZW „WIARUSY” oraz Komitet Organizacyjny tej uroczystości.
    Zorganizowano konkurs literacki na temat 7. ŁDD. Do organizatora wpłynęło szereg dzieł. Przewodniczącym jury konkursu został ppłk dypl. w st. spocz. Franciszek Szczęsny, pisarz i publicysta kaszubski. Jury oceniło nadesłane materiały i przyznano dwa wyróżnienia: mjr w st. spocz. Kazimierz Kosmala złożył dwa wiersze: pierwszy pod tytułem „Błękitne jak niebo” oraz drugi pod tytułem „Po latach”. Drugi uczestnik, mjr w st. spocz. Mirosław Laus złożył wiersz pod tytułem „Niebieski szlak”. Laureatem konkursu Jury ogłosiło, Kazimierza Kosmalę za wiersz pod tytułem „Błękitne jak niebo”. Drugie miejsce przyznano Mirosławowi Lausowi za wiersz pod tytułem „Niebieski Szlak”.   
    Ponadto Stowarzyszenie Żołnierzy i Sympatyków „Niebieskie Berety” pod kierownictwem płk. dypl. w st. spocz. Andrzeja Morawca oraz Zarząd Rejonowy Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Słupsku pod dowództwem kol. ppłk. w st. spocz. Romualda Detmera opracowali regulamin, powołano Jury oraz ogłoszono konkurs na piosenkę o tematyce 7. ŁDD. Do Zarządu Rejonowego ZŻWP w Słupsku wpłynęło szereg utworów, ale nie wszystkie spełniały warunki regulaminu konkursu. W rezultacie, Jury w składzie: przewodniczący kol. Romuald Detmer, sekretarz kol. Rafał Przybyło oraz członek kol. Waldemar Dębniak zakwalifikowało dwa utwory i tak: Pierwsze miejsce przyznano Kol. kpt. w st. spocz. Ryszardowi Prasowskiemu za utwór „Plaża, beret, kotwica”, drugie miejsce uzyskał kol. mjr w st. spocz. Krzysztof Rekwirowicz za piosenkę pod tytułem „Po prostu żołnierz”.
    Dla uczczenia 60. rocznicy powołania do służby Ojczyźnie 7. ŁDD („Niebieskich Beretów”) w ramach scenariusza obchodów, dwóch Kolegów podjęło się realizacji marszu pieszego (Patrolu Jubileuszowego) wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Są  to, st. szer. w st. spocz. Maciej Grzybek, były żołnierz 35 pd i następnie 52 krozp 7. ŁDD oraz kolega Kamil Kociołek, czynny żołnierz zawodowy, syn zmarłego byłego żołnierza 7. ŁDD  Eryka Kociołka. Kamil chciał swoim udziałem uczcić pamięć swego Ojca i jego służby w „Niebieskich Beretach”. Pieszy Patrol odbył się w dniach od 10 czerwca 2023 r. startem spod fortu Gerharda w Świnoujściu, a zakończył się w  dniu 20 czerwca 2023 r. w miejscowości Hel. Uczestnicy marszu pokonali trasę o długości ok. 450 km. maszerując cały czas wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Trasa patrolu podzielona była na 10 etapów, a odpoczynki odbywały się w warunkach polowych. W trakcie jednego z etapów kolega Kamil Kociołek doznał kontuzji i wycofał się z dalszego udziału. Na części etapów koledzy wspierani byli przez członków Stowarzyszenia „Niebieskich Beretów”. Ostatni etap patrolu wraz z Kolegą Maciejem Grzybkiem pokonał ppłk w st. spocz. mgr Janusz Suchcicki, były dowódca kdes, 35pd, a następnie instruktor wychowania fizycznego  35 pd 7. ŁBOW i POW. Obydwaj koledzy wzięli udział w uroczystościach jubileuszowych w Muzeum Gdańska w dniu 22.06.2023 r.
    Główne obchody rocznicowe odbyły się 22 czerwca 2023 r. w gdańskim Dworze Artusa i w Ratuszu Gdańskim. Wśród licznie przybyłych gości byli przedstawiciele władz samorządowych Gdańska, Lęborka i Słupska. Swoją obecnością zaszczycili nas goście z duńskiego Muzeum Zimnej Wojny, z którymi Stowarzyszenie Żołnierzy i Sympatyków „Niebieskich Beretów” współpracuje od wielu lat. Na uroczystości stawili się byli dowódcy jednostek oraz członkowie honorowi.
   Uroczystości w Dworze Artusa uświetnił występ Wojskowego Zespołu Wokalnego „WIARUSY” ze Słupska pod kierunkiem Romualda Detmera. Słuchając występu, wielu uczestnikom przypomniały się młodzieńcze lata a piosenka „Młodością Kolumbów” wzbudziła aplauz publiczności.
    Po występie nastąpił wernisaż wystawy w Muzeum Gdańska zatytułowanej: „Na lądzie i morzu. Niebieskie berety-60 lat w służbie pod biało-czerwoną”. Podczas poczęstunku, na dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta, Zespół „WIARUSY” odśpiewał wiązankę popularnych i znanych doskonale utworów z kołobrzeskiego Festiwalu Piosenki Żołnierskiej.
   Wystawa w Gdańsku potrwa do 16 sierpnia 2023 r. i zlokalizowana jest w Ratuszu Głównego Miasta przy ulicy Długiej. Następnie wystawa przeniesiona będzie do Słupska gdzie zostanie umieszczona na bazie Słupskiego Ośrodka Kultury przy ul Banacha 17.
   Uroczystości urodzinowe 7. ŁDD zostaną również zorganizowane w dniu 6 października 2023 r. przez Zarząd Rejonowy ZŻWP w Słupsku na bazie Koła nr 3 „Niebieskie Berety”.

Chwała wielka komandosom morskim za ich służbę!!!

Tekst: Andrzej MORAWIEC i Romuald DETMER - korespondent „Głosu Weterana i Rezerwisty”
Foto: Andrzej BOGUCKI

 

« Powrót do listy