Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

Podsumowanie roku w olsztyńskim ZW ZŻWP

Pierwsze w 2023 roku posiedzenie ZW ZŻWP w Olsztynie odbyło się pod koniec lutego w gościnnych progach Olsztyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Tarasa Szewczenki 1.  Zagospodarowanie nowej siedziby trwało prawie do ostatnich dni stycznia, bo przydzielony pokoik ledwie mieści biurko, jedno krzesło, kasę pancerną i dwa regały. A dokumentów z kilkunastu lat nazbierało się tyle, że należało dokonać ich selekcji na archiwalne i makulaturowe - stąd opóźniły się bieżące prace i termin zatwierdzenia sprawozdań.  
    Omówiono działalność ZW i kół w minionym roku oraz plan przedsięwzięć i budżet na 2023 rok, przedstawiony przez prezesa ZW, kol. Albina Polechońskiego. Postanowiono kontynuować  tradycyjne działania ZW  i  kół , zaplanowano też podjęcie współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi, zwłaszcza z sektora seniorskiego oraz służb mundurowych.

    Członek prezydium ZW kol. Stanisław Walczak przedstawił założenia renty wdowiej oraz podjęte działania związane ze zbieraniem podpisów popierających ustawę w tej sprawie. Zarówno sprawozdania, jak i plany, zostały przyjęte bez sprzeciwu, choć niepokoi stan finansowy Zarządu Wojewódzkiego (stąd zaległości w odprowadzaniu składek do ZG)  oraz kolejne zmniejszenie – choć niewielkie – liczby członków. Młodych przybywa mało, więc średnia wieku zbliża się do  80 lat. Przyjęto uchwałę o przystąpieniu do Związku Stowarzyszeń  „Razem w Olsztynie”, który zarządza OCOP. Do tego związku należy kilkanaście olsztyńskich organizacji różnego typu, co zwiększa siłę ich oddziaływania na społeczeństwo regionu. Omawiano też nawiązanie kontaktów z parlamentarzystami, którzy popierają starania Związku w odzyskaniu pełnych praw emerytalnych b. żołnierzy. To, z kim należy się spotkać, pozostawiono decyzji zarządów kół.

Zmiana władz i siedziby
    W minionym roku dały o sobie skutki covidowych obostrzeń w kontaktach międzyludzkich. Zmniejszyła się też liczba członków z powodu odejścia wielu kolegów na „wieczną wartę”, a z powodu podeszłego wieku lub chorób zanikła aktywność pozostałych. Pogłębiała ją trudna sytuacja finansowa. Podczas sprawozdawczo-wyborczego zjazdu wojewódzkiego (19 lutego 2022 r.) ograniczono liczbę członków ZW do 11 osób, wybrano nowe prezydium i prezesa. Lawinowo rosły koszty utrzymania lokalu przy ul. Dąbrowszczaków, co zmusiło zarząd do szukania tańszej siedziby. Mimo to kontynuowano działalność, choć skromniejszą.

Partnerzy do współpracy
     Utrzymano dobrą współpracę z samorządami, szczególnie z pełnomocnikami ds. organizacji pozarządowych marszałka województwa, powiatu olsztyńskiego i Olsztyna. Podjęto współpracę z dowództwem 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Olsztynie oraz z jednostkami WOT.  Przejawiało się to m.in. w zaproszeniach do udziału naszych delegacji (ze sztandarem) w obchodach świąt państwowych i wojskowych organizowanych przez te instytucje. Przy okazji tych wydarzeń delegacje ZW odwiedzała cmentarz wojskowy w Olsztynie, by zapalić znicze na mogiłach żołnierzy poległych w kampanii wrześniowej oraz w trakcie II wojny. To samo robili w swoich gminach koledzy z Koła nr 1 w Purdzie i nr 5 w Ostródzie. Prezes ZW kol. Albin Polechoński uczestniczył w uroczystości nadania sztandaru SP im. Żołnierza Polskiego w Durągu k. Ostródy wraz z kolegami z Koła nr 5 w Ostródzie, którzy współpracują z tą szkołą na co dzień.

Aktywni seniorzy
    Kilku kolegów działa w organizacjach seniorskich szczebla miejskiego i wojewódzkiego. Dobrze układa się współpraca z ZW Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Stowarzyszeniem  Oficerów 15 Dywizji i Stowarzyszeniem Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Przedstawiciele ZW i kół uczestniczą w konferencjach historycznych organizowanych przez Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego Olsztynie. Podtrzymano tradycję wojewódzkich spotkań integracyjnych, które organizuje kol. wiceprezes Jadwiga Mołdysz.
    Niestety, działalność socjalno-zdrowotna była ograniczona z powodów braku środków. Mimo to członkowie zarządów kół, zwłaszcza nr 5 i nr 21, odwiedzali chorych kolegów przebywających w domu lub w DPS. W 2022 roku koledzy wykupili cegiełki na rzecz Fundacji Pomocy Emerytom w kwocie 500 zł.. W ramach akcji „Uśmiech pod Choinkę” dofinansowanie otrzymało dwóch kolegów: z Koła nr 5 i Koła nr 21. ZW ZŻWP zorganizował stoisko podczas 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na którym prezentowano zbiory białej broni, odznak i ekwipunku wojskowego oraz wydawnictw wojskowych.

Czytelnictwo „Głosu Weterana i Rezerwisty”
    W prenumeracie jest 16 egzemplarzy (przeciętnie jeden egzemplarz na 9 członków). Do „Głosu” oraz portalu ZG najczęściej pisze kol. Jerzy Pantak. Rubrykę „Z Żałobnej Karty” najczęściej zasila kol. Czesław Kaszuba z Koła nr 21. Informacje o działalności Związku ukazały się w lokalnych portalach: Głosy Warmii i Mazur24.pl, MediaGroupInfo.pl, Olsztyn24.com i uniwersyteckiej stronie uwm.edu.pl w zakładce Absolwenci. Niestety, niewielu kolegów korzysta z wymienionych portali.

Inicjatywy kół
    Zarząd Koła Gminnego nr 1 w Purdzie (prezes kol. Andrzej Piętak) uzyskał od gminy pieniądze na remont siedziby koła i bezpłatne użytkowanie tego lokalu w Marcinkowie.  Członkowie tego koła zidentyfikowali miejsca pracy jeńców z II wojny na terenie gminy.
    Koło nr 5 w Ostródzie (kol. Ryszard Nowicki ) administruje poniemieckim bunkrem w Starych Jabłonkach (fragment tzw. Pozycji Olsztyneckiej), który jego członkowie wyremontowali i wyposażyli w historyczne uzbrojenie i sprzęty. Obiekt jest udostępniany zwiedzającym od maja do września. „Piątka” zorganizowała też Piknik Militarny „Wakacje z Historią” oraz dwie wycieczki historyczne.
    Koło nr 11 (kol. Stanisław Walczak) zorganizowało kilka spotkań integracyjnych oraz zawody strzeleckie.  
     Podobnie czyniło Koło nr 19 (kol. Mieczysław Tomaszewski).
    Koło nr 21 (kol. Maciej Jasiński) uczestniczyło w  jubileuszach 90-lecia urodzin dwóch członków:  kol. Stanisława Ideca w Nidzicy  i kol. Edwarda Grabowskiego. Jubilatom wręczono dyplomy ZŻWP i okolicznościowe statuetki.

Co uda się zrobić w 2023 roku? Czas pokaże.

Tekst i zdjęcia:  Jerzy PANTAK

 

« Powrót do listy