Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

Na Opolszczyźnie Związek Żołnierzy Wojska Polskiego uczcił 231. rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji

Od mszy świętej w intencji ojczyzny w opolskiej katedrze rozpoczęły się wojewódzkie obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Główne uroczystości odbyły się na Placu Wolności, pod Pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego.
   Po mszy z opolskiej katedry na Plac Wolności przeszła kolumna pocztów sztandarowych instytucji rządowych i samorządowych, organizacji społecznych, kombatanckich w tym poczet sztandarowy ZW ZŻWP w Opolu w składzie kol. Krzysztof Baryła, Alina Beńko oraz Stanisław Kownacki.
   Po wciągnięciu na maszt flagi państwowej w asyście wojskowej, wojewoda opolski Sławomir Kłosowski odczytał listy marszałek Sejmu Elżbiety Witek i premiera Mateusza Morawieckiego.
    Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski w swoim przemówieniu podkreślił rolę Konstytucji w funkcjonowaniu każdego nowoczesnego państwa. Przypomniał, że bez dobrze opracowanego prawa, które musi być przestrzegane, nie można mówić o silnym państwie pracującym na rzecz jego obywateli. Wyraził także szacunek dla Ukraińców, którzy walczą obecnie o wolność swojego państwa. Przypomniał, że w czasie, gdy uchwalano Konstytucję Trzeciego Maja, Rzeczpospolita była państwem wielonarodowym, w którym żyło wspólnie  wiele nacji narodowych. Uroczystości w Opolu zakończyły się odczytaniem apelu pamięci, salwą honorową i złożeniem kwiatów i wieńców.
     W uroczystościach uczestniczyła liczna grono członków Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z prezesem płk. w st. spocz. Zbigniewem Owczarkiem.
    Członkowie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wzięli także udział w obchodach uwalenia 231. rocznicy Konstytucji 3 maja w Nysie, Kluczborku, Brzegu i Kędzierzynie Koźlu.

Henryk WAWER
 Rzecznik prasowy Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP w Opolu

 

 

« Powrót do listy