Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

Na Opolszczyźnie obchodzono Dzień Flagi i 101. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Wojewódzkie obchody zorganizowano na Górze Świętej Anny.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest 2 maja. Od lat na Opolszczyźnie wojewódzkie obchody z tej okazji odbywały się w Moszczance. W 2022 roku po raz pierwszy został zorganizowany na Górze Świętej Anny i był połączony z uczczeniem tego dnia 101. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego - zbrojnego wystąpienia trwającego do 5 lipca 1921 r. mającego na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski i to własnie w jego trakcie doszło do dwóch dużych bitew w rejonie Góry św. Anny.
    W samo południe odprawiona została msza święta w Sanktuarium św. Anny. Po niej uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Czynu Powstańczego, gdzie uczono pamięć powstańców oraz Dzień Flagi. W czasie ceremonii, przy asyście kompanii honorowej 10 Brygady Logistycznej i orkiestry wojskowej garnizonu bytomskiego, odbył się apel poległych oraz złożono wieńce i kwiaty.
    Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski na uroczystości 101. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego oraz Dzień Flagi zaprosił mieszkańców regionu, samorządowców, weteranów walk o niepodległość i Związek Żołnierzy Wojska Polskiego.
   W uroczystościach uczestniczyła delegacja Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy WP z Opola z prezesem zarządu kol. Zbigniewem Owczarkiem, Stanisławem Bukowskim, Januszem Pawłowskim, Henrykiem Wawer  i delegacja ze sztandarem z ZP ZŻWP z Kędzierzyna Koźla.

    Przypomnijmy: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm RP w 2004 roku, jako wyraz szacunku dla symboli narodowych. Polska Flaga Narodowa jest symbolem jedności narodu polskiego. Każdy z nas może uczcić ten dzień poprzez jej wywieszenie.
    Na apel Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP licznie odpowiedzieli członkowie i Dzień Flagi uczcili poprzez wywieszenie flagi na balkonach, prywatnych posesjach,  altanach oraz samochodach, często w asyście fagi ukraińskiej i Unii Europejskiej.

Rzecznik Prasowy ZW ZŻWP Opole Henryk WAWER

 

 

« Powrót do listy