Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

XI WOJEWÓDZKI ZJAZD DELEGATÓW ŚWIĘTOKRZYSKIEJ ORGANIZACJI ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO

27 listopada 2021 roku o godz. 11.00 w gościnnych podwojach restauracji „Smaczna Chatka” w podkieleckiej Świętej Katarzynie, rozpoczęli swoje obrady uczestnicy XI Wojewódzkiego Zjazdu Delegatów świętokrzyskiej organizacji Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
   W imieniu Prezesa Zarządu Wojewódzkiego płk. Edwarda Wacnika - nieobecnego na Zjeździe z powodów zdrowotnych - otwarcia Zjazdu dokonał Kol. płk Stanisław Kozioł - członek Zarządu Wojewódzkiego, Prezes Zarządu Koła Nr 5 w Busku Zdroju. Przed rozpoczęciem debaty goście i delegaci odśpiewali Hymn Narodowy Polski oraz  Hymn ZŻWP, po czym  otwierający zebranie  powitał gości i delegatów. W gronie gości szczególnie gorąco przywitał Kol. płk. Stefana Kuzińskiego - Honorowego Prezesa Zarządu Wojewódzkiego, w przeszłości Prezesa ZW przez kilka kadencji.

    Zgodnie ze statutową procedurą delegaci wybrali Prezydium Zjazdu, które desygnowało Kol. kpt. Stanisława Babiarza na Przewodniczącego Zjazdu. Rozpoczynając przewodzenie obradom Kol. Stanisław Babiarz poprosił obecnych o powstanie i uczczenie minutą ciszy pamięć  dwudziestu dziewięciu  Koleżanek i Kolegów, którzy zmarli w okresie obejmującym X kadencję władz Zarządu Wojewódzkiego. Po stwierdzeniu prawomocności Zjazdu - na dwudziestu delegatów kół, obecnych było szesnastu - i przyjęciu przez delegatów dokumentów regulujących przebieg Zjazdu, Przewodniczący Zjazdu przystąpił do realizacji przyjętego porządku obrad.
    W sprawozdaniu  ustępującego Zarządu Wojewódzkiego - przedstawionego przez Sekretarz ZW Kol. Joannę Sieniawską, a przygotowanego wspólnie z Prezesem ZW Kol. płk. Edwardem Wacnikiem, przez Kol. plut. rez. Mariusza Kowalskiego, Wiceprezesa ZW ds. Społecznych - na szczególne podkreślenie zasługują następujące oceny i informacje. Autorzy sprawozdania stwierdzają w nim m.in.: „Była to  najtrudniejsza kadencja w czterdziestoletniej działalności Związku i nie mamy na myśli wyłącznie uwarunkowań pandemicznych, z jakimi borykamy się jako kraj, społeczeństwo i Związek od dwudziestu miesięcy” oraz, że „Należy szczególnie podkreślić zawirowania w działalności Związku, spowodowane jednostronnym i wielce krzywdzącym nasze środowisko rozwiązaniem przez Ministra Obrony Narodowej w lutym 2016 roku umowy o współpracy...Wszystkie jednostki organizacyjne Związku zostały zmuszone, niektóre w trybie natychmiastowym, do opuszczenia pomieszczeń udostępnianych przez jednostki i instytucje wojskowe. Skreślone zostały wszystkie zamierzenia Związku z planów współpracy dowódców jednostek wojskowych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi”, a także, że „Jako środowisko emerytów wojskowych, boleśnie dotknął nas odgórny ministerialny zakaz kontaktów i współpracy jednostek wojskowych z przedstawicielami i kołami Związku. W trakcie realizacji założonych planów pracy spotykaliśmy się z wielokrotną odmową władz wojskowych i regionalnych dotyczących współpracy przy organizacji zawodów strzeleckich, wycieczek zorganizowanych, udziału w wydarzeniach kulturalnych, czy chociażby brakiem zaproszeń na uroczystości patriotyczne i narodowe”.
    W tej sytuacji, jak informują autorzy sprawozdania, jedynym wyjątkiem okazał się Dzień Weterana organizowany przez Wojewodę Świętokrzyskiego Panią Agatę Wojtyszek (partia Prawo i Sprawiedliwość), w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. W uroczystościach tych dwukrotnie uczestniczyli, zaproszeni przez Panią Wojewodę, przedstawiciele Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego.
    Te niesprzyjające okoliczności nie stłumiły - jak wynika ze sprawozdania ustępujących władz wojewódzkich - aktywności władz wojewódzkich i zarządów kół. Przedstawiciele Zarządu Wojewódzkiego oraz poszczególnych kół cyklicznie brali aktywny udział w  uroczystościach, wydarzeniach patriotycznych i spotkaniach okolicznościowych, zaznaczając swoją obecnością uczestniczenie świętokrzyskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w ważnych wydarzeniach regionalnych. Artystyczną emanacją tej aktywności była działalność - utworzonego w 2008 r. przez ZW, chóru „Żołnierskie Echa”, który koncertami promował  Związek Żołnierzy Wojska Polskiego - m.in. poprzez cykliczny udział w rocznicowych uroczystościach związanych z miejscami bitew, w okolicznościowych koncertach patriotycznych i religijnych przedstawianych w kieleckich kościołach, w DPS-ach, w przedszkolach i szkołach oraz podczas przeglądów pieśni patriotycznej i wojskowej.
    W sprawozdaniu ustępującego Zarządu Wojewódzkiego mocno zostały wyakcentowane najważniejsze wydarzenia X kadencji władz wojewódzkich. Takim znaczącym wydarzeniem było odsłonięcie 7 września 2019 r. w Broninie (gmina Busko Zdrój) pomnika upamiętniającego żołnierzy polskich poległych w 1939 roku pod tą wsią oraz mieszkańców zamordowanych przez Niemców. Pomysłodawcą budowy siedmiometrowego monumentu i głównym realizatorem przedsięwzięcia był emerytowany podpułkownik Wojska Polskiego Stanisław Kozioł - sołtys Broniny, a zarazem Prezes Koła nr 5 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Busku Zdroju. Organizatorami uroczystości było Koło nr 5 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, kierowane przez ppłk. Stanisława Kozioła i Kol. Sabinę Andruszko. Wspierali ich ponadto, bronińska Rada Sołecka, Związek Kółek i Organizacji Rolniczych oraz  lokalne władze miejsko-gminne i powiatowe.
    W sprawozdaniu władz wojewódzkich X kadencji, znaczące miejsce znalazła także, uroczystość wręczenia sztandaru  Kołu nr 11 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kazimierzy Wielkiej. Autorzy omawianego dokumentu podkreślili wyjątkowe zasługi Zarządu Koła, a zwłaszcza jego Prezesa Kol. ppłk. Tadeusza Podkowy w pokonywaniu wymaganych procedur zmierzających do przyznania tak wyjątkowego i cennego symbolu Koła nr 11 w Kazimierzy Wielkiej. W sprawozdawczym przekazie ustępującego Zarządu Wojewódzkiego, nie zabrakło także informacji o wysoko ocenionych przez świętokrzyską społeczność związkową, uroczystościach obchodów 40-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
    Uroczystości te przeprowadziły wszystkie koła, ale - jak podkreślają sprawozdawcy - Koło nr 5 z Buska Zdroju zorganizowało tę rocznicową uroczystość na takim poziomie, że w pełni zasłużyło ono na miano centralnych wojewódzkich obchodów tego związkowego jubileuszu. Buskie święto Związku Żołnierzy Wojska Polskiego swoją obecnością zaszczycili m.in. gen. dyw. dr Franciszek Puchała - Honorowy Prezes ZŻWP, płk Henryk Budzyński - Sekretarz Generalny ZG ZŻWP, Jerzy Kolarz  - Starosta Buski, Andrzej Gądek - Przewodniczący Rady Powiatu buskiego, Waldemar Sikora - Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój, Robert Burchan - Przewodniczący Rady Miejskiej w Busku Zdroju, płk. dr n. med. Bernard Solecki - Dyrektor 21. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego SP ZOZ w Busku Zdroju oraz płk Edward Wacnik - Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP w Kielcach. Główni organizatorzy tej uroczystości Kol. ppłk Stanisław Kozioł, Prezes Koła nr 5 oraz Kol. Sabina Andruszko, Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego,  mieli zaszczyt odebrać podczas uroczystości prestiżowe wyróżnienia: Kol. S. Kozioł tytuł „Człowieka Roku ZŻWP” za rok 2019, a Kol. S. Andruszko wyróżnienie w postaci wpisu do Honorowej Księgi Zasłużonych w ZŻWP. Ich zasługi dla Związku zaowocowały wcześniej, przyznaniem im najwyższego związkowego odznaczenia „Krzyża Komandorskiego ZŻWP”.

    Autorzy sprawozdania Zarządu Wojewódzkiego z działalności w X kadencji władz wojewódzkich zamieścili również serdeczne podziękowania dedykowane Prezesowi Zarządu Wojewódzkiego Kol. płk. Edwardowi Wacnikowi, podkreślając rolę i zaangażowanie w pokonywaniu wszelkich trudności w minionym pięcioleciu, a w szczególności w utrzymaniu organizacyjnej spójności wojewódzkiej organizacji ZŻWP oraz w patronowaniu najważniejszym wydarzeniom w ZŻWP w naszym województwie. Także poprzez, mimo podeszłego wieku, osobisty w nich udział - bez względu na pogodę i porę roku i inne przeciwności.
    W treści sprawozdania oraz wypowiedziach delegatów - w szczególności Kol. Sabiny Andruszko - mocno akcentowane były starania Zarządu Wojewódzkiego X kadencji oraz prezesów kół w dążeniu do utrzymania, a w rezultacie powiększania stanu liczebnego członków w świętokrzyskiej organizacji ZŻWP. Pomimo trudnych warunków funkcjonowania, będących rezultatem zerwania współpracy przez MON oraz  pandemicznego zawieszenia, Związek w województwie świętokrzyskim posiada obecnie ponad 180 członków. Na początku X kadencji było nas 176  (dane za 31.12. 2016 r.), lecz biorąc pod uwagę to, że w czasie kadencji zmarło dwudziestu dziewięciu członków, to aktualna liczba członków jest efektem przyjęcia w X kadencji kilkudziesięciu nowych członków Związku.   
    W podsumowaniu autorzy sprawozdania wyrażają przekonanie, że pomimo przeciwności losu, bardzo trudnej i z konieczności wydłużonej kadencji,  Związek Żołnierzy Wojska Polskiego w województwie świętokrzyskim pomyślnie realizował swoje główne zamierzenia i obecnie znajduje się w zadowalającej kondycji. Proponują ponadto nowym władzom wojewódzkim Związku, by ich działaniom przyświecał również cytat z książki Lewisa Carrolla „ Alicja w krainie czarów”, zgodnie z którym „Trzeba biec z całych sił, aby pozostać w tym samym miejscu. Aby posuwać się naprzód, trzeba biec dwa razy szybciej”.
    Świadectwem pozytywnej oceny ustępującego Zarządu Wojewódzkiego było  sprawozdanie Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej. Jej Przewodniczący Kol. ppłk pil. Andrzej Krajewski przedstawił sprawozdanie WKR, w którym Zarządowi Wojewódzkiemu X kadencji wystawiona została ocena bardzo dobra oraz przedłożona została propozycja udzielenia przez Zjazd Delegatów absolutorium ustępującemu Zarządowi Wojewódzkiemu. Zjazd jednomyślnie uchwalił udzielenie absolutorium Zarządowi Wojewódzkiemu X kadencji.
    W rezultacie tajnych wyborów oraz w wyniku wyborów przeprowadzonych podczas pierwszych posiedzeń, skład władz wojewódzkich w świętokrzyskiej organizacji  ZŻWP przedstawia się następująco:
     Zarząd Wojewódzki:
     Prezes Zarządu- Kol. ppłk Stanisław Kozioł;
     Wiceprezes Zarządu ds. Socjalno-Zdrowotnych - Kol. Sabina Andruszko;
     Wiceprezes Zarządu ds. Organizacyjnych - Kol. ppłk Marek Szmit;
     Skarbnik Zarządu - Kol. płk Stanisław Wałek;
     Sekretarz  Zarządu Wojewódzkiego - Kol. ppłk Piotr Mac;
     Członek Zarządu odpowiedzialny za wewnątrzzwiązkową komunikację elektroniczną oraz za administrowanie stroną internetową Zarządu Wojewódzkiego - Kol. mjr Adam Lisowiec;
     Członek  Zarządu - Kol. plut. rez. Wacław Lewandowski;
     Członek Zarządu - Kol. ppłk Krzysztof Jędruszczak;
     Członek Zarządu - Kol. ppłk Tadeusz Podkowa;
     Członek Zarządu - Kol. Jan Ciesielski;
     Członek Zarządu - Kol. chor. Janusz Bogucki.
     Wojewódzka Komisja Rewizyjna:
     Przewodniczący - Kol. Marian Książek;
     Wiceprzewodniczący - Kol. st. chor. sztab. Janusz Smolanko;
     Sekretarz - Kol. Jan Polański.
     Wojewódzki Sąd Koleżeński:
     Przewodniczący - Kol. płk Edward Wacnik;
     Wiceprzewodniczący - Kol. ppłk Mieczysław Maciejewski;
     Sekretarz Kol - kpt. Stanisław Babiarz.
    Natomiast delegatem na XII Krajowy Zjazd Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wybrany został Kol. ppłk Stanisław Kozioł - Prezes ZW XI kadencji w świętokrzyskiej organizacji ZŻWP.
    XI Wojewódzki Zjazd Delegatów świętokrzyskiej  organizacji ZŻWP, przyjął ponadto dwie ważne uchwały: nadał pułkownikowi Edwardowi Wacnikowi tytuł Honorowego Prezesa Zarządu  oraz ustanowił,  jako obowiązującą - Uchwałę Programową XI Wojewódzkiego Zjazdu Delegatów świętokrzyskiej organizacji Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
     Obrady delegatów stały się także okazją do uhonorowania Koleżanek i Kolegów szczególnie zasłużonych dla ZŻWP.
    Zarząd Główny Związku  Żołnierzy  Wojska  Polskiego, na wniosek Kapituły Krzyża i Odznaki ZŻWP, odznaczył: Krzyżem Złotym z Gwiazdą Związku Żołnierzy Wojska  Polskiego: Ppłk. Mirosława  Wdowczyka, St. chor. sztab. Janusza  Smolankę i Plut. rez. Wacława  Lewandowskiego.
Srebrnym  Krzyżem Związku  Żołnierzy Wojska  Polskiego: Joannę  Sieniawską i mjr. Adama  Lisowca oraz Odznaką Honorową  Związku  Żołnierzy Wojska  Polskiego: Jolantę  Wdowczyk
.
    Do kolejnej ceremonii, podczas której wyróżniono dyplomem-podziękowaniem dwudziestu członków świętokrzyskiego Związku, zaproszeni zostali Koleżanki i Koledzy, którym Prezes Zarządu Wojewódzkiego płk Edward Wacnik postanowił złożyć osobiste podziękowania za  bezpośrednią współpracę podczas realizacji zadań i zamierzeń Zarządu Wojewódzkiego w minionej kadencji. Wręczenia odznaczeń oraz dyplomów-podziękowań dokonali: Kol. płk Stefan Kuziński - Honorowy Prezes Zarządu Wojewódzkiego, Kol. ppłk Stanisław Kozioł - Prezes Zarządu Wojewódzkiego oraz Kol. Sabina Andruszko - Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego.
    Na zakończenie, nowo wybrany Prezes Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego Kol. ppłk Stanisław Kozioł gorąco podziękował delegatom za wybór na tą, jakże ważną funkcję. Jest to - stwierdził - wielkie wyróżnienie i jednocześnie zobowiązanie wobec członków Związku. Musimy - dodał - stworzyć efektywną relację ze wszystkimi kołami i członkami naszego świętokrzyskiego Związku i wypracować przy tym - nie  bojąc się pracy społecznej - skuteczne metody współpracy. W ciągu ostatnich pięciu lat obroniliśmy - mimo skomplikowanych sytuacji, nie tylko pandemicznych, ale i politycznych - nasz regionalny Związek. Potrafiliśmy - powiedział Prezes Stanisław Kozioł - to  zrobić w minionej kadencji, to teraz też potrafimy. Kontynuując swoją wypowiedź, stwierdził: nowy Zarząd ma być organem rozwagi, ma zapewnić dobre warunki funkcjonowania organizacji.  Wszyscy jesteśmy  równi, niezależnie od stopnia wojskowego, dlatego najważniejszym priorytetem naszych działań będzie  koleżeństwo i współpraca w realizacji  celów związkowych. Ponadto, by skuteczniej realizować nasze związkowe plany, musimy nawiązywać owocną współpracę z lokalnymi władzami politycznymi i samorządowymi. MUSIMY TAK GRAĆ, ABY WYGRAĆ.  DAMY RADĘ - takim hasłem zakończył swoją wypowiedź nowo wybrany Prezes Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
    Ustępujący Zarząd Wojewódzki X kadencji, składa nowym władzom świętokrzyskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego najlepsze życzenia powodzenia w pracy na rzecz wspólnotowej konsolidacji w realizacji ambitnych celów przyjętych w uchwale programowej Wojewódzkiego Zjazdu Delegatów, a wszystkim członkom świętokrzyskiej organizacji ZŻWP życzy dobrego zdrowia i jeszcze wielu, wielu lat życia. Jednocześnie serdecznie dziękuje im za ponad czteroletnią współpracę i oddanie w dziele nawiązywania jak najlepszych relacji międzyludzkich oraz współtworzenia sukcesów naszej wspólnoty. Osobom, które podjęły się organizacji i przeprowadzenia XI Wojewódzkiego Zjazdu Delegatów, ustępujący Zarząd Wojewódzki wyraża najwyższe uznanie i podziękowanie. Kieruje je w szczególności do: Kol. Stanisława Babiarza, Kol. Mieczysława Maciejewskiego, Kol. Janusza Smolanki, Kol. Jolanty Wdowczyk, Kol. Mirosława Wdowczyka, Kol. Mariusza Kowalskiego, Kol. Adama Lisowca, oraz Kol. Joanny Sieniawskiej. Wyraża także, najwyższą wdzięczność Panu Alanowi Lisowcowi, właścicielowi restauracji „Smaczna Chatka”, za bezpłatne użyczenie powierzchni lokalu na przeprowadzenie Wojewódzkiego Zjazdu Delegatów świętokrzyskiej organizacji ZŻWP. Podkreślając, przy tym, że przymiotnik „smaczna” w nazwie restauracji, w pełni oddał smakowitość potraw zamówionych przez uczestników spotkania.

Tekst i zdjęcia: Mirosław WDOWCZYK

 

« Powrót do listy