Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

Członkowie ZŻWP w Olsztynie uczcili 82. rocznicę Września

Tradycyjnie z okazji kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej,  członkowie Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP w Olsztynie odwiedzili cmentarz wojenny przy ul. Szarych Szeregów.  W tym roku w uroczystości uczestniczyła też delegacja Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na czele z jego prezesem dr. Bolesławem Pilarkiem.
    Delegacja Stowarzyszenia Absolwentów UWM oraz przedstawiciele ZW zapalili znicze pod pomnikami poświęconymi polskim żołnierzom. Prezes ZW ZŻWP płk prof. Andrzej Piętak (niebieski beret) przypomniał, że są tu symboliczne zbiorowe mogiły prawie trzystu Polaków, lecz większość spoczywa bezimiennie. Znane są nazwiska 10 rannych żołnierzy Armii Modlin, którzy zmarli w niemieckim lazarecie w Kortowie (dziś znajduje się tam uniwersytet) oraz kilku innych, którzy zginęli w ostatnich dniach wojny lub tuż po niej w walce z różnymi bandami. Wspomnieniami z czasów wojny (osobistymi i rodzinnymi) podzielili się z obecnymi m.in. koledzy Eugeniusz Grzybowski, Jerzy Pantak, Andrzej Piętak i Mirosław Rogalski.
   Jak zwykle w poczcie sztandarowym uczestniczyli w mundurach: mł. chor. Stanisław Walczak z Koła nr 11, płk Antoni Patkowski z Koła nr 5 i st. chor. sztab. Eugeniusz Grzybowski (prezes Koła nr 21 i przewodniczący Wojewódzkiego Sądu Koleżeńskiego).
   Następnie poczet sztandarowy ZW ZŻWP w Olsztynie uczestniczył w uroczystości zorganizowanej przez władze pod pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w centrum miasta, z udziałem kompanii honorowej 4. Brygady WOT w Olsztynie.

Tekst: Jerzy PANTAK
Zdjęcia: Jerzy PANTAK i M. KIERUL (UM Olsztyn)

 

« Powrót do listy