Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5
02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Aktualności

Wycieczka krajoznawczo-historyczna Zarządu Rejonowego ZŻWP w Przemyślu

Zarząd Rejonowy Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Przemyślu zorganizował w dniach 30-31 maja 2015 r. wycieczkę krajoznawczo-historyczną szlakiem Pogórza Przemyskiego, Bieszczad i Beskidu Niskiego.  
     Wyjechaliśmy o siódmej rano z pod biura naszego związku. Po drodze wstąpiliśmy do miejscowości Bóbrka, aby zwiedzić Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Do najcenniejszych zabytków muzealnych należą obiekty, pochodzące z czasów Ignacego Łukasiewicza: kopanki, warsztat mechaniczny z 1864 roku, o konstrukcji drewnianej, który służył do obsługi wierceń metodą udarową. Znajdują się w nim najprostsze maszyny obróbcze, między innymi tokarka i wiertarka napę¬dzana ręcznie za pośrednictwem pasów transmisyjnych, tzw. Dom Łukasiewicza z 1865 roku, w którym zorganizowano ekspozycję apteczną , nawiązującą do pierwszej pracy Ignacego Łukasiewicza. Prezentowane są tam również słuchowiska poświęcone historii odkrycia nafty i założenia kopalni ropy naftowej w Bóbrce. W budynku zgromadzono kolekcję lamp naftowych, fotografii oraz ekspozycję geologiczną. Drewniana kuźnia kopalniana z 1856 roku; we wnętrzu znajdują się dwa paleniska zbudowane z cegły, podsycane za pomocą skórzanego miecha z lat 1890-95; wyposażona jest w stare narzędzia kowalskie.
     Po blisko trzygodzinnym pobycie w muzeum udaliśmy się w dalszą podróż. Kierunek Krynica-Zdrój. Najważniejsze, że podczas pobytu w Bóbrce, gdzie większość czasu spędziliśmy na zewnątrz, dopisała nam pogoda.  Krynica była niestety miej łaskawa. Po zakwaterowaniu i obiedzie udaliśmy się zwiedzać miasto. Stały bywalec tego urokliwego miasteczka kol. Zbyszek Łąka stał się naszym przewodnikiem, z którym zwiedziliśmy najważniejsze miejsca w mieście. Na zakończenie wycieczki pojechaliśmy kolejką szynową na Górę Parkową, z której rozciągał się przepiękny widok.  Kolej linowa na Górę Parkową w Krynicy została wybudowana w roku 1937. Jest to kolej linowo-terenowa.  Dolna jej stacja znajduje się tuż obok deptaku krynickiego. Górna zaś stacja na szczycie Góry Parkowej (732 m n. p. m.).  Długość trasy ciągnącej się w linii prostej wynosi 642 m, różnica poziomów wynosi 148 m.
    Następnego dnia tuż po śniadaniu ponownie wybraliśmy się na wycieczkę do miasta, gdzie m.in. zwiedziliśmy Muzeum Nikifora, które mieści się w willi „Romanówka”. W kameralnych wnętrzach zaprezentowano kilkadziesiąt prac artysty, w tym wiele z okresu międzywojennego, uznawanego za najlepszy w jego twórczości. Ważną częścią ekspozycji są pamiątki osobiste i warsztat pracy Nikifora, w tym skrzynki i kasety na farby i pędzle, różne przypadkowe kawałki papieru, jak np.: opakowania, zeszyty szkoleń, stare c.k. druki urzędowe, na których tworzył tak cenione dzisiaj obrazy.
     Kolejnym miejscem, które zwiedziliśmy była Pasieka BARĆ w miejscowości Kamianna. Kamianna  położona jest 17 km na północ od Krynicy. Jest to miejscowość znana z  produkcji miodu i produktów pszczelich - Światowe Centrum Apiterapii, mieści się tu również Muzeum Pszczelarstwa.
     Pozyskując dary natury Państwo Emilia i Jacek Nowakowie pragną się nimi dzielić ze swoimi gośćmi. Miód,  kit pszczeli czy mleczko pszczele poza sprzedażą wykorzystywane są również do produkcji  maści, kremów i roztworów EEP, które służą  apiterapii czyli leczeniu produktami pszczelimi. Prowadzona jest tu także dydaktyka praktycznego pszczelarstwa i hodowli matek pszczelich. Grupy wycieczkowe i nie tylko mają możliwość wysłuchania pogadanek na temat życia tych pożytecznych owadów.
     Warto wiedzieć że Pasieka „BARĆ”:
     - tradycją sięga do przepowiedni sprzed wieków, która mówi, że na tej ziemi złoto będzie rodzić się na kamieniu - tym złotem jest oczywiście miód spadziowy;
    - prowadzi hodowlę matek pszczelich, pozyskiwanie produktów pszczelich, przetwórstwo, produkcję i sprzedaż apiterapeutyków jak również działalność szkoleniowo informacyjną;
   - rozprowadza podstawowy i specjalistyczny sprzęt pszczelarski oraz wydawnictwa literatury fachowej;
    - prowadzi podstawowe analizy miodów i innych produktów pszczelich;
    - jest laureatem wielu nagród w kraju i za granicą;
    - corocznie dostarczała miód spadziowy Papieżowi - Janowi Pawłowi II;
    - wynajmuje pokoje gościnne z możliwością smacznego wyżywienia.
    Zapoznano się także z historią największej bitwy w historii Przełęczy Dukielskiej rozegranej we wrześniu i październiku 1944 w czasie bitwy o Przełęcz Dukielską, gdzie poległo około 90 tys. żołnierzy Armii Czerwonej, głównie powstańców Słowackich i Ukraińców.

Tekst i foto: Zbigniew ZEMBRZUSKI« Powrót do listy