Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5
02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Aktualności

Uroczystość ku czci pomordowanych w Lesie Piaśnickim

W niedzielę 1 października 2017 roku w Sanktuarium Piaśnickim odbyła się doroczna uroczystość ku pamięci ofiar pomordowanych jesienią 1939 roku przez hitlerowców w lesie piaśnickim. Organizatorem uroczystości był Wójt Gminy Wejherowo oraz Proboszcz Parafii Chrystusa Króla w Wejherowie przy współudziale Prezydenta Miasta Wejherowa, Wójta Gminy Krokowa, Stowarzyszenia „Rodzina Piaśnicka”, 18 Wojskowego Oddziału Gospodarczego oraz Batalionu Dowodzenia Marynarki Wojennej. Uroczystość zgromadziła liczną rzeszę mieszkańców Kaszub i Pomorza, zwłaszcza z okolic Gdyni, Wejherowa, Pucka i Krokowej. Obecni byli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele organizacji społecznych i szkół, a także rodziny, których bliscy zostali zamordowani w Piaśnicy.
    Tradycyjnie, główną uroczystość poprzedził montaż słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież Szkoły Podstawowej w Bolszewie oraz wystąpienie okolicznościowe gospodarza uroczystości wójta Henryka Skwarło. Wójt przypomniał, co wydarzyło się 78 lat temu w latach piaśnickich, gdzie hitlerowcy w okresie od października 1939 roku do kwietniu 1940 roku zamordowali około (jak się przyjmuje) 12 tys. polskich patriotów z terenu Kaszub i Pomorza. Wśród ofiar byli m.in. urzędnicy, nauczyciele, księża, działacze i dzieci, a także chorzy psychicznie przywożeni z Niemiec. „Wszystko, co pamiętają stojące tutaj drzewa my zachowujemy głęboko w sercach i pielęgnujemy tę pamięć właśnie poprzez obecność na uroczystościach w Piaśnicy” - mówił m.in. wójt Henryk Skwarło, który odczytał również list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników uroczystości. Prezydent w swoim liście odniósł się do zbrodni niemieckiego okupanta na Pomorzu przypominając, że Las Piaśnicki był świadkiem hitlerowskiego bestialstwa i nazywany jest Kaszubską Golgotą, a także Pomorskim Katyniem. Celem tej zbrodni było wymordowanie polskich patriotycznych elit i najbardziej aktywnych polskich obywateli zasłużonych w publicznej służbie. Zginęli tylko dlatego, że byli Polakami. „Pamiętamy i w imię tej pamięci chcemy z oddaniem służyć Ojczyźnie” - napisał m. in. Andrzej Duda.
     Po apelu pamięci (z nieodłącznym wątkiem smoleńskim), kompania honorowa Marynarki Wojennej oddała trzykrotną salwę  honorową. Na znak pokoju w przestrzeń nad lasami piaśnickimi zostały wypuszczone gołębie. Natomiast delegacje uczestniczące w uroczystości złożyły kwiaty na schodach Sanktuarium Piaśnickiego. Kwiaty złożyli m. in. posłowie Anna Fotyga, Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Kazimierz Plocke, Janusz Śniadek, a także przedstawiciele samorządów, kombatantów i organizacji społecznych, w tym delegacja Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w składzie kol. kol. kmdr. dr. Ryszarda Czarnoty, kmdr. prof. Jerzego Girtlera i kmdr. dr. Krzysztofa Zabieglińskiego.
     Mszę św. koncelebrował ks. prałat Edmund Skalski - dziekan dekanatu Gdynia, który w asyście wejherowskich kapłanów poświęcił wcześniej nowe pomniki wykonane na masowych grobach wokół Kaplicy Piaśnickiej. Homilię wygłosił ks. prałat Daniel Nowak, kustosz Muzeum Piaśnicy. Podczas uroczystości zostały wręczone pamiątkowe medale przyznane przez Zarząd Stowarzyszenia „Rodzina Piaśnicka” i Kustosza Sanktuarium za prowadzenie dzieł zainicjowanych przez bł. Alicję Kotowską.

Tekst: K. ZABIEGLIŃSKI
    Foto: K. ZABIEGLIŃSKI, H. POŁCHOWSKI

 

« Powrót do listy