Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5
02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Aktualności

Rotmistrz Jan Ładoś patronem ulicy w Jeleniej Górze

Dnia pierwszego września roku pamiętnego
wróg napadł na Polskę z kraju sąsiedniego ....
Tak 78 lat temu rozpoczęła się II Wojna Światowa.

Tymi słowami prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Jeleniej Górze płk Edward Basałygo rozpoczął ceremonię nadania nazwy dla ulicy im. Rotmistrza Jana Ładosia. Pierwszymi, którzy stanęli w obronie Polski przed napastnikami byli żołnierze Wojska Polskiego.
    Jednym z tych żołnierzy był rotmistrz Jan Ładoś, żołnierz 18 Pułku Ułanów Pomorskich, dowódca 2 szwadronu. Pułk ten stoczył śmiertelną walkę w pierwszym dniu wojny na Pomorzu, w okolicach Chojnic, pod Krojantami. W pierwszym dniu wojny zginął pochodzący z Chełmna dowódca pułku płk Kazimierz Mastalerz, zginął dowódca 1 szwadronu rotmistrz Eugeniusz Święścik. To Jan Ładoś wyprowadził  ułanów z pod niemieckich kul. Ironią losu jest to, że naprzeciwko stały niemieckie jednostki XIX Korpusu Armijnego pod dowództwem pochodzącego również z Chełmna gen. Heinza Guderiana. Rotmistrz Jan Ładoś przeżył wojnę. Po wojnie zamieszkał w Cieplicach Śląskich.
    Miasto Jelenia Góra w swojej historii ma tradycje honorowania nazwami ulic znamienitych  swoich mieszkańców. Kontynuując tą tradycję Związek Żołnierzy Wojska Polskiego wystąpił do Rady Miasta z wnioskiem o nadanie dla jednej z ulic w Cieplicach nazwy im. Rotmistrza Jana Ładosia. Rada Miasta wniosek rozpatrzyła pozytywnie i w dniu 5 września 2017 roku  Związek Żołnierzy Wojska Polskiego w Jeleniej Górze zorganizował ceremonię nadania dla tej ulicy nazwy im. Rotmistrza Jana Ładosia.
    Na ceremonię stawiły się sztandary jeleniogórskich  szkół: I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego, II Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida, Szkoły Rzemiosł Artystycznych, Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 6. Wraz ze sztandarami przybyło wielu uczniów tych szkól wraz z pedagogami. W uroczystym nadaniu nazwy ulicy uczestniczyła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz posłanka Zofia Czernow i senator Krzysztof Mróz. Wiceminister Edukacji Marzenę Machałek reprezentowała dyrektor jej biura poselskiego Maja Suchecka. W uroczystej ceremonii uczestniczyli także prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła wraz z zastępcami Jerzym Łużniakiem i Piotrem Paczóskim, przewodniczący Rady Miejskiej Jeleniej Góry Konrad Sikora wraz z grupą radnych  Rady Miejskiej Jeleniej Góry i radnych jednostki pomocniczej Uzdrowisko Cieplice, Naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego Paweł Domagała, Prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej Zbigniew Ładziński, ksiądz proboszcz, kapelan kombatantów ks. Józef Stec, przewodniczący ZO Związku Inwalidów Wojennych RP Ryszard Grek, sekretarz Gminy Janowice Wielkie Miłosz Kamiński, delegacja Policji Państwowej, podinspektor Edyta Bagrowska i podinspektor Dariusz Kubiel, prezes ZR ZŻWP mjr Kazimierz Kopaniarz wraz z członkami Zarządu Rejonowego.  Szczególnymi gośćmi była rodzina rotmistrza - syn Janusz Ładoś oraz liczne grono wnucząt. Ceremonię relacjonowały jeleniogórskie i regionalne media. Prowadzący ceremonię poprosił wiceprezesa Zarządu Rejonowego ZŻWP w Jeleniej Górze ppłk. Andrzeja Musiała o zaprezentowanie życiorysu rotmistrza Jana Ładosia. Po tej prezentacji głos zabrał prezydent miasta Marcin Zawiła, który mówił: „Szukamy bohaterów w Polsce, a mamy ich tutaj, obok nas. Ulica nazwana jego imieniem znajduje się w Cieplicach, nieopodal ulicy PCK, gdzie przed laty mieszkał. Pamiętam obraz, jak rotmistrz Ładoś wraz z żoną co niedzielę szli razem do kościoła. Bił od nich taki dobry, przedwojenny sznyt”.  Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała „Często jest tak, że w małych miejscowościach mówimy o bohaterach powszechnie znanych, a zapominamy, że obok nas żyją ludzie z bardzo bogatą przeszłością, którzy mogą być dla nas wzorem. Ważne, żeby poszukiwać takich osób, bo tak budujemy naszą historię. Z szacunkiem wyraziła się o działalności Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, poszukującego obok siebie takich ludzi, którzy mogą być wzorem dla nas wszystkich”. W imieniu Wiceminister Oświaty Marzeny Machałek dyrektor jej biura poselskiego Maja Suchecka odczytała list gratulacyjny. Głos zabrał także kapelan kombatantów ks. Józef Stec, który znał osobiście rotmistrza i jego rodzinę. W bardzo ciepłych słowach wspominał  rotmistrza. Do odsłonięcia nazwy ulicy płk Edward Basałygo poprosił Przewodniczącego Rady Miejskiej Jeleniej Góry Konrada Sikorę oraz syna rotmistrza - Janusza Ładosia. Po tej ceremonii senator Krzysztof Mróz wręczył wiązankę kwiatów dla Janusza Ładosia. Na zakończenie płk Edward Basałygo podziękował zgromadzonym za liczne uczestnictwo w ceremonii a prezes Zarządu Rejonowego ZŻWP mjr Kazimierz Kopaniarz na ręce Przedowdniczącego Rady wręczył podziękowanie dla radnych miejskich za  uhonorowanie jednego z żołnierzy Wojska Polskiego nazwą ulicy w Jeleniej Górze-Cieplicach. Ceremonia zakończyła się wykonaniem wspólnego zdjęcia pamiątkowego oraz wywiadami uczestników ceremonii dla mediów. Podczas jednego z wywiadów do mediów Janusz Ładoś przyznał „To wielki zaszczyt i wielkie wzruszenie. Pamiętam ojca jako człowieka uczciwego, honorowego. Tata nie mówił zbyt wiele na temat wojny, brał udział w zjazdach kawalerzystów, ale my z siostrą wszystko wiedzieliśmy i opowiadania ojca wywierały na nas olbrzymie wrażenie”. Jedna z uczennic Liceum Ogólnokształcącego tak oceniła  obecność na ceremonii „Jesteśmy dumni, że tu jesteśmy. Młodzi ludzie zapominają o takich osobach, a to jest ważne i powinniśmy wiedzieć, co inni dla nas zrobili”. Przewodniczący Rady Miejskiej Konrad Sikora stwierdził: „W tym kierunku powinno iść nasze miasto, aby nowe ulice nazywać imieniem wybitnych jednostek, które zamieszkiwały Jelenią Górę. Powinniśmy podkreślać takie osoby, które mogą chwalić się tak wielkim i bohaterskim życiorysem, tym bardziej, że jesteśmy w stanie wykazać ich związek z naszym miastem. Dziękuję Związkowi Żołnierzy Wojska Polskiego w Jeleniej Górze za wniosek o nadanie nazwy cieplickiej ulicy imieniem rotmistrza Jana Ładosia".

Edward BASAŁYGO

 

« Powrót do listy